Prezydenckie Jezioro – Historia i Powstanie Jeziora Międzybrodzkiego

jezioro międzybrodzkie
Jezioro Międzybrodzkie - foto: Krzysztof Haase

Jezioro Międzybrodzkie, zwane też Międzybrodzkim Zbiornikiem Wodnym, stanowi niepowtarzalny klejnot Beskidu Małego. Swoje istnienie po części zawdzięcza pierwszemu prezydentowi II Rzeczypospolitej – Gabrielowi Narutowiczowi.

Historia i Powstanie Jeziora Międzybrodzkiego

Jezioro Międzybrodzkie, położone w Beskidzie Małym, ma swoje niezwykłe pochodzenie, które wiąże się z postacią pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej, Gabriela Narutowicza. Prezydent ten, znany z wybitnych osiągnięć w dziedzinie elektryfikacji Szwajcarii, pozostawił trwały ślad również w Polsce, uczestnicząc w budowie wielu elektrowni wodnych, nie tylko na terenie kraju, ale także za granicą, w Hiszpanii, we Włoszech i Francji. Wspólnie z utalentowanymi inżynierami Tadeuszem Baeckerem i Kazimierzem Maćkowskim, Gabriel Narutowicz zaprojektował tamę spiętrzającą rzekę Sołę, co w efekcie zaowocowało powstaniem Jeziora Międzybrodzkiego. Niestety, gdy zaporę Porąbka została ukończona w 1937 roku, prezydent Narutowicz nie żył już od 15 lat, ponieważ został zastrzelony przez Eligiusza Niewiadomskiego w warszawskiej galerii “Zachęta”. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Potencjał Energetyczny Jeziora

Od momentu oddania do użytku elektrowni na zaporze w 1953 roku, Jezioro Międzybrodzkie przyczynia się także do wytwarzania prądu. Dzięki postępowi technologicznemu i innowacjom, zbiornik uzyskał jeszcze większy potencjał energetyczny, za sprawą elektrowni szczytowo-pompowej, działającej od 1979 roku na górze Żar. Ta rozwinięta infrastruktura energetyczna umożliwia wykorzystanie w pełni potencjału Jeziora Międzybrodzkiego jako źródła odnawialnej energii.

góra żar
foto: Sławomir Orzechowski - Sławolot

Charakterystyka oraz rola przeciwpowodziowa Jeziora Międzybrodzkiego

Jezioro Międzybrodzkie ma powierzchnię 3,8 km kwadratowych, co sprawia, że jest ono jednym z większych zbiorników wodnych w okolicy. Jego pojemność wynosi około 26,6 mln m sześciennych. Charakteryzuje się podłużnym kształtem, a długość wynosi około 5 km. To drugie co do wielkości jezioro zaporowe na rzece Soła, znajdujące się pomiędzy Jeziorem Żywieckim a Jeziorem Czanieckim, wchodząc w skład tzw. Kaskady Soły.

Niezwykła pojemność Jeziora pozwala mu pełnić istotną rolę przeciwpowodziową w regionie. W zależności od ilości wpływających do jeziora wód zasilających, takich jak rzeka Soła, Ponikiewka, Roztoka, Żarnówka Wielka, Żarnówka Mała i Isepnica, może kontrolować wysokość lustra wody. W okresach wzmożonych opadów, jezioro pochłania nadmiar wody, zapobiegając tym samym powodziom w dolinach rzek. To niezwykle cenne działanie pozwala zminimalizować ryzyko strat materialnych i zagrożenia dla życia mieszkańców regionu.

Turystyka i Rekreacja

Jezioro Międzybrodzkie to nie tylko istotny element infrastruktury energetycznej i przeciwpowodziowej, ale również atrakcyjny cel turystyczny. Urokliwe otoczenie, wspaniałe widoki, możliwość uprawiania sportów wodnych czy wędkowania sprawiają, że przyciąga ono turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Z myślą o turystach wytyczono liczne szlaki turystyczne, które umożliwiają zwiedzanie okolic jeziora pieszo lub rowerem. Wspaniałe miejsce na relaks, odpoczynek i czerpanie radości z natury.

jezioro międzybrodzkie zachód słońca
foto: Dawid Zawiła

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry