W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej wykonano pierwszy zabieg LBBAP

foto: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej po raz pierwszy wykonano wszczepienie stymulatora serca z wykorzystaniem stymulacji lewej odnogi pęczka Hisa, będącego częścią układu przewodzącego bodźce i znajdującego się w mięśniu serca. Leczenie stosuje się u pacjentów z bradyarytmią oraz niewydolnością serca.

Pierwszy zabieg LBBAP w Szpitalu Wojewódzkim

– Zabieg LBBAP jest jedna z najnowszych technik stymulacji układu bodźcoprzewodzącego – poinformował dr n. med. Wojciech Jaszczurowski, ordynator Oddziału Kardiologii w Szpitalu Wojewódzkim. LBBAP wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Ordynator wyjaśnił, że do tej pory pacjenci wymagający takiego leczenia, kierowani byli m.in. do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i GCM w Katowicach-Ochojcu. -Taki zabieg w naszych warunkach jest zupełnie nowatorski – podkreślił.

Wojciech Jaszczurowski wytłumaczył, że dotychczas najczęściej stosowaną metodą było wszczepienie urządzenia powodującego wytwarzanie bodźców, stymulujących koniuszek prawej komory serca. – To tzw. stymulacja niefizjologiczna. Bodziec rozchodzi się w sercu, ale może prowadzić do zaburzeń skurczu tego mięśnia. W efekcie przez lata stosowania tej stymulacji u części pacjentów serce zaczyna pracować gorzej. Rozwija się niewydolność – przyznał ordynator. Zdarza się to u co piątej osoby poddanej takiemu leczeniu.

Tymczasem LBBAP polega na wkręceniu specjalnej elektrody w niewielką strukturę w środku serca, w której naturalnie przewodzone są impulsy elektryczne. Dzięki temu mięsień stymulowany jest w sposób taki, jak „wymyśliła” to natura. Elektrody nie trzeba wymieniać.

Wojciech Jaszczurowski podkreślił, że w przypadku zastosowania LBBAP nie ma ograniczeń wiekowych. – Jeżeli tylko pacjent się kwalifikuje, to zabieg jest wykonywany – powiedział specjalista.

Pierwszy chory, u którego wykonano LBBAP w Szpitalu Wojewódzkim, dobę po zabiegu opuścił placówkę. – Nie było powikłań. Zapis elektrokardiograficzny serca był bardzo dobry. Teraz pacjent będzie pod stałą opieką poradni kontroli stymulatorów – wyjaśnił dr Jaszczurowski.

W Oddziale Kardiologicznym Szpitala Wojewódzkiego wykonuje się m.in. zabiegi implantacji stymulatorów serca i defibrylatorów – kardiowerterów różnych typów. Przeprowadzane są również zabiegi ablacji z wykorzystaniem m.in. systemu elektroanatomicznego 3D.

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry