Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej wyruszyli na Jasną Górę – WIDEO, FOTO

pielgrzymka jasna góra 2023
foto. diecezja bielsko-żywiecka

Rzęsisty deszcz nie zniechęcił około 540 pielgrzymów, którzy odważnie wyruszyli wczoraj tj. 6 sierpnia 2023 r. z bazyliki mniejszej Nawiedzenia NMP w Hałcnowie na jedno z najważniejszych duchowych miejsc w Polsce – Jasną Górę. Jest to 32. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej, która przyciągnęła 1400 wiernych z pięciu miejscowości: Bielska-Białej, Andrychowa, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic i Oświęcimia. 

Tradycyjne hasło pielgrzymki i jego duchowe znaczenie

Hasło 32. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej brzmi: “Kościół jest Chrystusowy”. To odniesienie do hasła roku duszpasterskiego w Polsce: “Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Przekazuje ono głębokie przesłanie o zjednoczeniu wiernych jako jednego Kościoła pod przywództwem Chrystusa. Wszyscy pielgrzymi, przemierzają wspólnie trasę, mają okazję pogłębić swoją wiarę i zjednoczyć się w modlitwie oraz wspólnej duchowej podróży. To hasło stanowi fundament duchowego aspektu całej pielgrzymki.

Pątnicy pokonają około 170 kilometrów i 11 sierpnia dotrą do Częstochowy.

pielgrzymka jasna góra 2023

Przed pielgrzymką wszyscy uczestniczyli we mszy św. W homili biskup odniósł się do obrazu Rafaela

Mszy św. inaugurującej tegoroczne pielgrzymowanie na Jasną Górę przewodniczył bp Roman Pindel. Przy ołtarzu modlili się również przewodnicy grup pielgrzymkowych, z głównym przewodnikiem pielgrzymki ks. Damianem Korycińskim. W homilii biskup przybliżył szczególną wymowę słynnego obrazu Rafaela z XVI w. „Przemienienie Pańskie” przedstawiającego ewangeliczną scenę Przemienienia Chrystusa na Górze Tabor. Jak zauważył duchowny, genialny artysta „stworzył arcydzieło nie tylko pod względem artystycznym, ale także pod względem teologicznym”. W szczególności biskup skupił się na dolnej części obrazu, z ukazaną sceną przyprowadzenia do uczniów epileptyka. W tłumie ludzi obecny jest chłopiec, któremu nikt nie jest w stanie pomóc. „Zostanie wyzwolony przez Jezusa, uwolniony od złego ducha dopiero następnego dnia, po Przemienieniu na Górze Tabor” – wyjaśnił kaznodzieja „Można by znajdować w tych gestach apostołów ich bezradność, ale także poszukiwanie, gdzie znaleźć pomoc w codzienności człowieka, którego dręczą choroby, śmierć bliskich, noszącego w sobie jakąś tragedię życia, własne splątanie i niezrozumienie trudnego losu” – dodał i wskazał na gest jednego z Apostołów ukazującego przemieniającego się Chrystusa. Biskup zaakcentował, że Zbawiciel, który ukazuje, że jest Panem, robi to, by umocnić Apostołów. „Kiedy przyjdą trudne chwile, kiedy przyjdzie prześladowanie Jezusa, Jego uwięzienie, skazanie na śmierć i ukrzyżowanie, to wtedy właśnie nastąpi zwycięstwo – przez śmierć na krzyżu – nad grzechem, nad śmiercią człowieka, nad nędzą” – wytłumaczył.

Według biskupa, obraz Rafaela przypomina, że człowiek powinien spojrzeć na swoje życie we właściwej perspektywie, starać się je zobaczyć w całości, komplementarnie. „W chwilach, gdy nie rozumie swego losu, potrzebne jest człowiekowi spojrzenie na Tego, który jest Panem, Synem Bożym, Bogiem i Zbawicielem. On jest blisko nas, podnosi nas i ocala” – podsumował. Biskup zachęcił, by naśladując Maryję posłuchać i zaprosić Boga do swego życia, „Trzeba rzeczywiście uczynić, to co Bóg zamierza, wpleść nasze losy, niepokoje, pragnienia i dobre plany w to, co jest Bożym planem i zamiarem” – podkreślił.

Na koniec Eucharystii bp Roman Pindel udzielił pątnikom uroczystego błogosławieństwa. 11 sierpnia powita ich na Jasnej Górze. 

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry