Nie wyrzucaj jedzenia po świętach! Oddaj je do specjalnych lodówek

foto. Jadłodzielnia Foodsharing Bielsko-Biała

W okresie po świętach często zostaje nam nadmiar jedzenia, które zwykle ląduje w koszu. Jednak istnieje doskonała alternatywa, aby podzielić się nadmiarem żywności z innymi potrzebującymi. Jadłodzielnie stają się miejscem, gdzie każdy może przynieść jedzenie, którego nie potrzebuje, a inni mogą zabrać je zupełnie za darmo, niezależnie od swojego statusu społecznego.

Jadłodzielnie ratują jedzenie i pomagają potrzebującym

Idea jadłodzielni opiera się na minimalizowaniu marnowania żywności. Każda składa się z lodówki i półki na produkty, które nie wymagają chłodzenia. Zasada jest jasna – każdy może przynieść nadmiar jedzenia i zostawić go w jadłodzielnii. Niezależnie od tego, czy jesteś bezdomny czy zamożny, młody czy stary, masz prawo zabrać jedzenie, które cię zainteresuje, zupełnie za darmo.

Zasady które trzeba przestrzegać

Współdzielenie jedzenia odbywa się na określonych zasadach. W jadłodzielni można zostawić jedzenie, które sami zjedlibyśmy bez żadnych zastrzeżeń. Produkty powinny być zapakowane lub umieszczone w pojemnikach. Własne wypieki czy zupy muszą być szczelnie zapakowane i opisane z datą przygotowania.

W jadłodzielni nie można pozostawiać jedzenia przeterminowanego, oznaczającego oznaki zepsucia, surowego mięsa i ryb, a także produktów, które powinny być przechowywane w lodówce i były poza nią dłużej niż 30 minut. Nie wolno zostawiać tam produktów napoczętych lub w otwartych opakowaniach.

Lokalizacje jadłodzielni

Jeśli chcesz dołączyć do tej wartościowej inicjatywy, lodówki społeczne znajdziesz w:
– Żywcu (ulica Dworcowa 22a),
– Czechowicach-Dziedzicach (ulica Barabasza 1)
– Bielsku-Białej (ul. Grota-Roweckiego – obok LO im. Żeromskiego, ul. Stawowej 29 – osiedle Wojska Polskiego, ul. Podgórze – osiedle Złote Łany z tyłu LO im. Asnyka, ul. Matusiaka 3 – osiedle Karpackie obok apteki, ul. Górskiej 133 – Straconka obok ośrodka zdrowia).

– przypominamy, że wszystkie lodówki działają 24/7.
Jeżeli będziecie mieli jakieś nadwyżki po Wigilii oraz Świętach, nie wyrzucajcie do kosza! Spakujcie do słoika, pojemnika podpiszcie co to jest i kiedy zostało wykonane, i zostawcie w lodówce – czytamy w poście na FB jednej z jadłodzielni w Bielsku-Białej

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt