FOTO: 20 lat temu po raz pierwszy kolej wjechała na szczyt góry Żar

foto. Fotopolska.eu

14 lutego, głównie kojarzony z dniem zakochanych, jest także ważną datą dla naszego regionu. Tego właśnie dnia kolejka na Górę Żar odbyła swój pierwszy kurs, a dziś obchodzi swoje 20-lecie.

Historia kolei na Górze Żar

Pomysł na stworzenie Kolei na Górze Żar narodził się w kontekście modernizacji kolei linowo-terenowej “Gubałówka”. Przeniesienie starego taboru szybowcowego do Międzybrodzia Żywieckiego i równoczesne zorganizowanie trasy narciarskiej stanowiło krok w kierunku rozwoju infrastruktury sportowej regionu. Dzięki inwestycji przeprowadzonej przez Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych, 14 lutego 2004 roku Kolej na Górze Żar została udostępniona dla ruchu pasażerskiego. 

Trasa Kolei na Górze Żar ma długość – 1334 metrów, co umożliwia wygodną podróż na szczyt Góry Żar, osiągającej wysokość 761 metrów nad poziomem morza. Podróż na szczyt trwa zaledwie kilka minut. Jednak nie tylko to sprawia, że jest to miejsce wyjątkowe. Bliskość lotniska szybowcowego i bazę paralotniarzy czyni okolicę idealną dla miłośników sportów lotniczych.

CZYTAJ KONIECZNIE:

Kolej na Górze Żar to nie tylko udogodnienie dla turystów, ale także świetna baza dla osób pragnących aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Możliwość korzystania z trasy narciarskiej sprawia, że miejsce to jest atrakcyjne zarówno zimą, jak i latem, kiedy można korzystać z pieszych wędrówek po malowniczych okolicach Góry Żar.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry