Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle: Nowe miejsce kultury

foto. Tomasz Bujok - Burmistrz Miasta Wisła

W Wiśle powstanie Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha, miejsce dedykowane pamięci i twórczości wybitnego polskiego pisarza, publicysty i scenarzysty. Inicjatywa ta jest owocem współpracy miasta Wisła z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, która ma na celu nie tylko uczczenie dziedzictwa Jerzego Pilcha, ale również stworzenie przestrzeni dla rozwoju kultury i sztuki.

Gmina Wisła oficjalnie stała się właścicielem domu rodzinnego Jerzego Pilcha na początku kwietnia 2022 roku. Budynek kupiono za 700 tysięcy złotych od córki Pilcha, Magdaleny Bielskiej. 

„Mam nadzieję, że będzie to miejsce, które będzie tętniło życiem i będzie kolejnym punktem na kulturalnej mapie naszej miejscowości” – mówił burmistrz Wisły, Tomasz Bujok

We wrześniu, rada miasta Wisły przyjęła uchwałę dotyczącą utworzenia samorządowej instytucji kultury pod nazwą „Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle”. Z kolei Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę w listopadzie. W uzasadnieniu uchwały napisano, że “do zakresu działania Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle należeć będzie trwała ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz całej literackiej spuścizny pozostawionej przez Pana Jerzego Pilcha – polskiego pisarza, publicysty, felietonisty, dramaturga i scenarzysty filmowego, laureata licznych, prestiżowych nagród”. 

Jaki jest cel utworzenia Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha ?

Wśród zadań Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha wymieniono:

  • popularyację i promocję twórczości Jerzego Pilcha oraz innych pisarzy i arsytów,
  • prezentowanie pamiątek po Jerzym Pilchy oraz ich ochronę i konserwację,
  • udostępnianie do zwiedzania domu Jerzego Pilcha,
  • organzowanie Festiwalu Słowa „Granatowe Góry” im. Jerzego Pilcha, w tym prowadzenie biura festiwalu,
  • organizowanie koncertów, konferencji, wystaw arsytycznych, warsztatów, plenerów oraz innych wydarzeń z różnych dziedizn kultury,
  • tworzenie warunków do uprawiania pracy twórczej, arsytycznej, naukowej i edukacyjnej,
  • prowadzenie działalności wystawienniczej i wydawniczej

Aktualny postęp prac

Tadeusz Papierzyński z wiślańskiego magistratu powiedział, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że aktualnie trwają prace projektowe. 

”– Trwają już prace przy projekcie adaptacji budynku. Ma być gotowy na przełomie maja i czerwca. Wówczas wystąpimy do starostwa o pozwolenie na budowę. Mam nadzieję, że jesienią uda się wyłonić wykonawcę prac, a wtedy pierwsze prace mogłyby zostać wykonane jeszcze w tym roku. Jest to realne tym bardziej, że śląski urząd marszałkowski zarezerwował w tegorocznym budżecie 600 tys. zł na ten cel” – dodaje Papierzyński.

Koszt prac zamknie się w kwocie ok. 1,8 miliona złotych.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry