10 najlepszych atrakcji w Bielsku-Białej: Odkryj Urok Miasta Pod Beskidami

bielsko-biała
foto: FB slawolot.pl

Bielsko-Biała to malownicze miasto położone u stóp Beskidów, oferujące bogactwo atrakcji dla turystów i miłośników przyrody. Od historycznych miejsc, przez malownicze szlaki turystyczne, po fascynujące miejsca rozrywki – to miasto ma wiele do zaoferowania. Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik po najlepszych atrakcjach w Bielsku-Białej.

Rynek w Bielsku-Białej - Serce Miasta

Rynek w Bielsku-Białej to niekwestionowana perła tego miasta. To wspaniały plac z zabytkowymi kamienicami, malowniczą fontanną przedstawiającą boga mórz – Neptuna oraz kopią pomnika św. Jana Nepomucena z XIX wieku. Położony w centrum tak zwanego „Wzgórza Miejskiego”, Rynek jest sercem miasta.

W zachodniej części placu znajduje się przestrzeń, na której ustawiana jest estrada, niezbędna podczas wydarzeń kulturowych odbywających się właśnie na miejscowym Rynku. W części wschodniej i północnej rozpościerają się urokliwe aleje drzew, tworząc wyjątkową atmosferę tego miejsca. Rynek w Bielsku-Białej to idealne miejsce na spacer, obiad w lokalnych restauracjach, zakupy w lokalnych sklepach i delektowanie się pięknem tego miejsca.

Centrum Bajek i Animacji OKO w Bielsku-Białej foto. Nizio Design International

Studio Filmów Rysunkowych - Centrum Bajek i Animacji OKO

Bielsko-Biała to także miejsce narodzin słynnych postaci znanych z polskich kreskówek – Bolka i Lolka, Baltazara Gąbki czy Reksia. To właśnie w Bielsku-Białej znajduje się Studio Filmów Rysunkowych, które od 1947 roku przyciąga miłośników animacji.

Studio Filmów Rysunkowych jest w trakcie tworzenia nowego miejsca – Centrum Bajek i Animacji OKO w Bielsku-Białej, znane również jako Obszar Kreacji Obrazu. Będzie to interaktywne muzeum łączące się z zaawansowanym technologicznie parkiem rozrywki. Jest to unikatowe połączenie edukacji z rozrywką, które umożliwia dzieciom oraz ich opiekunom zdobywanie wiedzy w sposób przyjemny i interaktywny, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań multimedialnych. Projekt ten czerpie inspirację z bogatej historii Studia Filmów Rysunkowych, słynącego z produkcji takich ikonicznych animacji jak przygody Bolka i Lolka, Reksio, czy Smok Wawelski. Stanowi to największy projekt inwestycyjny w dziedzinie rozrywki i edukacji w Polsce oraz regionie Europy Środkowej.

Kolej Linowa na Szyndzielnie

Szyndzielnia, wznosząca się na 1028 metrów nad poziomem morza, jest perłą Beskidu Śląskiego. Jej majestatyczny pejzaż oraz bogactwo dostępnych atrakcji przyciągają zarówno amatorów turystyki, jak i entuzjastów aktywnego spędzania czasu. Dodatkowym atutem jest kolejka linowa, dzięki której wjazd na szczyt jest szybki i wygodny.

Podróż ku górze zaczyna się od dolnej stacji, gdzie na pasażerów czekają gondole, przez które można podziwiać rozległą panoramę miasta i jego okolic. Widok na dolinę i otaczające ją góry zapiera dech w piersiach.

Kolej linowa Szyndzielnia jest ceniona przez osoby w każdym wieku, stanowiąc idealną propozycję dla rodzin z dziećmi, które bez trudu mogą zabrać ze sobą wózki dziecięce. Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami również jest zapewniona, ponieważ gondole są przystosowane do przewozu wózków inwalidzkich. Wejście do wagoników odbywa się bezpośrednio z poziomu peronu, a specjalna winda ułatwia dostęp.

Na górze znajduje się budynek z kamienia, dawna górna stacja kolejki. Dziś mieści ona poczekalnię dla turystów oraz bufet, oferujący smaczne przekąski i napoje. Wewnątrz budynku można również zobaczyć mini wystawę prezentującą różne generacje wagoników, które służyły w latach 1953-2016, co jest fascynującą podróżą przez historię tego miejsca.

Kolej Linowa Szyndzielnia kursuje codziennie. W poniedziałki czynna jest w godzinach 10:00-17:30, a od wtorku do soboty, jak również w niedziele i święta, w godzinach 9:00-17:30.

Wieża widokowa na Szyndzielni

Po wjeździe kolejką linową na Szyndzielnie, możemy skorzystać z 18metrowej wieży widokowej, dzięki której możemy podziwiać bajeczne krajobrazy na Bielsko-Białą, Beskid Mały, Śląski oraz Żywiecki. To nie wszystko! Można także podziwiać Babią Górę, Pilsko i Tatry, które dzięki 25-krotnemu powiększeniu lunety obserwacyjnej stają się widoczne prawie na wyciągnięcie ręki.

Szlaki Turystyczne - Odkryj Beskidzkie Piękno

Bielsko-Biała to brama do beskidzkich przygód. Na obrzeżach miasta rozciąga się wiele szlaków turystycznych, które prowadzą do urokliwych szczytów jak Kozia Góra, Klimczok, Magura Wilkowicka, Szyndzielnia czy Chrobacza Łąka.

W otoczeniu beskidzkich gór znajduje się malownicza dolina potoku Wapienica. To miejsce odkryte przez żonę księcia bielskiego Jana Sułkowskiego – Luzię Sułkowską w XIX wieku. Potoczna nazwa doliny, czyli „Dolina Luizy”, pochodzi od jej imienia. To magiczne miejsce szybko stało się popularnym celem wycieczek bielszczan.

Dolina Wapienicy to najstarszy ekologiczny park w Polsce. Szlaki turystyczne przecinają tę urokliwą dolinę, oferując wspaniałe widoki oraz dostęp do zapory im. Ignacego Mościckiego i malowniczego jeziora.

Tor saneczkowy w Bielsku-Białej

Tor saneczkowy “Stok Dębowca” w Bielsku-Białej, stanowi wyjątkową propozycję dla osób w każdym wieku, pragnących doświadczyć adrenaliny i radości płynącej z szybkiego zjazdu. Obiekt umożliwia korzystanie z saneczek niezależnie od pory roku. Dzięki swojej unikalnej konstrukcji, tor jest dostępny zarówno latem, jak i zimą. Zlokalizowany na Słonecznej Polanie, u podnóża Szyndzielni, oferuje nie tylko emocjonujące zjazdy, ale również piękne widoki na otaczającą przyrodę.

Tor ma długość prawie 500 metrów i charakteryzuje się różnorodnością elementów, takich jak tunele i zakręty, które zwiększają atrakcyjność zjazdów. Startując z wysokości 30 metrów, uczestnicy zjazdu mogą poczuć się, jakby rozpoczynali podróż z dwunastego piętra wieżowca, co dodatkowo podnosi poziom adrenaliny.

Godziny otwarcia toru są dostosowane do sezonu. Dzieci do lat 8 mogą korzystać z atrakcji bezpłatnie, co jest dodatkowym atutem dla rodzin z małymi dziećmi.

Enduro Trails - Kręte Ścieżki dla Miłośników Rowerów

Górskie ścieżki rowerowe Enduro Trails w Bielsku-Białej to miejsce, które przyciąga miłośników adrenaliny i rowerów górskich z całej Europy. Tu dostępnych jest cztery ścieżki o zróżnicowanym stopniu trudności, które zapewniają niezapomniane przeżycia.

Centrum ścieżek oraz punkt informacyjny znajdują się u stóp Koziej Góry. To miejsce słynie z najnowocześniejszej kolejki gondolowej w Polsce, która umożliwia wjazd na szczyt o wysokości 1030 m n.p.m. Kozia Góra natomiast oferuje najdłuższy w Europie tor saneczkarski, stanowiąc doskonałe miejsce na zimowe rozrywki.

BB Zamek Książąt Sułkowskich fot. P. Komander 2016 małe

Zamek Książąt Sułkowskich - Historia i Sztuka

Zamek Książąt Sułkowskich to fascynujące miejsce o głębokiej historii. Zbudowany w XIV wieku przez Piastów cieszyńskich, z biegiem czasu przekształcany przez kolejnych właścicieli.

Modernizacja przeprowadzona przez księcia Ludwika Sułkowskiego w połowie XIX wieku nadała budowli współczesny, eklektyczny wygląd. Dziś zamek jest siedzibą Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Wnętrza zamku zachwycają oryginalnym wystrojem, a ekspozycje muzealne ukazują historię regionu oraz bogactwo kultury Śląska Cieszyńskiego.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt