Żywieckie Gody 2023 – Program Żywiec Milówka Bielsko-Biała

Żywieckie Gody 2023

Już po raz 54 odbędzie się Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych. Mowa tu o Żywieckich Godach 2023!

ŻYWIECKIE GODY 2023 - Program Żywiec

W dniach 14-15 stycznia w żywieckim Klubie Papiernik odbędzie sięPrzegląd Grup Kolędniczych i Obrzędowych. Początek wydarzenia w oba dni zaplanowano na godzinę 11:00. Dwa tygodnie później, 28 stycznia o tej samej godzinie przez miasto przejdzie barwny korowód. Jego trasa będzie prowadziła przez ul. Kościuszki. Kolędnicy wyruszą spod Karczmy Żywieckiej i skierują się w stronę miejskiego rynku. Na miejscu odbędą się prezentacje zespołów oraz efektowny konkurs strzelania z bata, nieodzownego dla Zabłockich Jukacy.

Tego samego dnia o godzinie 14:00 w głównej siedzibie Miejskiego Centrum Kultury rozpocznie Beskidzki Karnawał, w ramach którego odbędą:

  • prezentacja gmin powiatu żywieckiego
  • kiermasz sztuki ludowej
  • degustacja potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich

W ramach wydarzenia w Żywcu odbędzie się również Przegląd Koncert i Pastorałek, a także uroczysty Koncert Noworoczny, w którym wystąpi Zespół Pieśni i Tańca “Ziemia Żywiecka”. 

ŻYWIECKIE GODY 2023 - Program Milówka

Wielu wrażeń dostarczy również wydarzenie w Milówce. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie zaplanowany na 21 stycznia Dzień Plenerowy Żywickich Godów, który rozpocznie się o godzinie 8:30 na miejscowym rynku. W jego ramach zaplanowano:

  • spotkanie grup obrzędowych
  • konkurs trzaskania z bata
  • korowód grup obrzędowych na trasie rynek – Amfiteatr nad Sołą
  • Konkurs Kolędowania Dziadów Noworocznych i Jukacy (Amfiteatr nad Sołą. Start o 11:30).

To nie jedyne atrakcje, jakie czekają na miłośników folkloru z Milówki. W kolejnym tygodniu odbędą się również m.in. potańcówka dziadowska i warsztaty z przędzenia wełny.

ŻYWIECKIE GODY 2023 - Program Bielsko-Biała

29 stycznia na zakończenie w Miejskim Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz, odbędzie się koncert laureatów Żywieckich Godów 2023

Start godzina 17:00

 

ŻYWIECKIE GODY

Gody Żywieckie to szereg wydarzeń odbywających się na początku roku w Żywcu oraz w Milówce, mających na celu zachowanie naszych zwyczajów. Najbardziej spektakularne są barwne korowody przebierańców, gdzie obok siebie maszerują Jukace z Żywca-Zabłocia oraz Dziady z podżywieckich wsi. Nieodłącznymi elementami Żywieckich Godów są także prezentacje grup dziadowskich oraz konkurs trzaskania z bata. O wyjątkowym charakterze naszych tradycji świadczy obecność „Kolędowania Dziadów Noworocznych na Żywiecczyźnie” na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Kolędowanie Dziadów Noworocznych na Żywiecczyźnie

Nie wiadomo dokładnie, kiedy narodziła się tradycja związana z dziadami. Wielu badaczy przypuszcza jednak, że jej początki sięgają czasów króla Jana Kazimierza oraz najazdu Szwedów na Żywiec w XVII wieku.

Przebierańców, tak samo, jak i przed wiekami, można spotkać w ostatni dzień kończącego się roku oraz w pierwszy dzień nowego roku w Żywcu-Zabłociu oraz we wsiach leżących na południe od miasta. Noworoczni przebierańcy zwani są Jukacami lub Dziadami, a ich pojawie zwiastuje Nowy Rok. Dynamiczna muzyka, odgłosy dzwonków i trzaskanie batów powodują, że bardzo często najpierw ich słychać, a dopiero później widać. 

Kostiumy kolędników dla osób spoza Żywiecczyzny mogą wydawać się dziwaczne. Stroje te nie są jednak przypadkowe, ale wynikają z tradycyjnej symboliki oraz stereotypów. W przeszłości kolędowanie było ważnym obrzędem wpływającym na dobrobyt oraz pomyślność w Nowym Roku. 

Przebierańcami w dalszym ciągu mogą być tylko mężczyźni, a w dawnych czasach byli to wyłącznie kawalerowie. Ubrani w kolorowe stroje, hałasując, chodzą po domach, składając życzenia i zaczepiając po drodze napotkane osoby.

Żywieckie Gody — korowód, przegląd grup kolędniczych oraz konkurs trzaskania z bata

Tradycja kolędowania dziadów noworocznych przekazywana jest na Żywiecczyźnie z pokolenia na pokolenie. W taki sposób dbamy o zachowanie obrzędów naszych przodków. Jak za dawnych lat udział w kolędowaniu przynosi zadowolenie, dumę, łączy ludzi oraz dostarcza radości.

To samo czuć podczas Żywieckich Godów. W czasie nich panuje niesamowita atmosfera, a dynamiczna muzyka, zgiełk i żywotność postaci udzielają się każdemu. 

Żywieckie Gody to cykliczna impreza, która już od ponad 50 lat odbywa się na przełomie styczna i lutego na Żywiecczyźnie. Wśród wydarzeń jej towarzyszących największym zainteresowaniem cieszą się korowody przechodzące ulicami Żywca oraz Milówki. Podczas nich można dobrze przyjrzeć się wyjątkowym strojom noszonym przez Dziady w Żywcu oraz w okolicznych wioskach. Udział w nich daje także możliwość zapoznania się z tradycyjnymi obrzędami oraz dopingowania w konkursie trzaskania z bata. Jeśli jeszcze nie brałeś w nich udziału, to zapraszam do wizyty na Żywiecczyźnie na początku przyszłego roku. Stroje jukacy oraz dziadów przez cały rok można natomiast zobaczyć w Muzeum Miejskim w Żywcu ulokowanym w Starym Zamku.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

Przewiń do góry