Żywieckie Gody 2023 – Kiedy i Gdzie?

Żywieckie Gody 2023

Już po raz 54 odbędzie się Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych. Mowa tu o Żywieckich Godach 2023!

ŻYWIECKIE GODY 2023

Gody Żywieckie to szereg wydarzeń odbywających się na początku roku w Żywcu oraz w Milówce, mających na celu zachowanie naszych zwyczajów. Najbardziej spektakularne są barwne korowody przebierańców, gdzie obok siebie maszerują Jukace z Żywca-Zabłocia oraz Dziady z podżywieckich wsi. Nieodłącznymi elementami Żywieckich Godów są także prezentacje grup dziadowskich oraz konkurs trzaskania z bata. O wyjątkowym charakterze naszych tradycji świadczy obecność „Kolędowania Dziadów Noworocznych na Żywiecczyźnie” na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Kolędowanie Dziadów Noworocznych na Żywiecczyźnie

Nie wiadomo dokładnie, kiedy narodziła się tradycja związana z dziadami. Wielu badaczy przypuszcza jednak, że jej początki sięgają czasów króla Jana Kazimierza oraz najazdu Szwedów na Żywiec w XVII wieku.

Przebierańców, tak samo, jak i przed wiekami, można spotkać w ostatni dzień kończącego się roku oraz w pierwszy dzień nowego roku w Żywcu-Zabłociu oraz we wsiach leżących na południe od miasta. Noworoczni przebierańcy zwani są Jukacami lub Dziadami, a ich pojawie zwiastuje Nowy Rok. Dynamiczna muzyka, odgłosy dzwonków i trzaskanie batów powodują, że bardzo często najpierw ich słychać, a dopiero później widać. 

Kostiumy kolędników dla osób spoza Żywiecczyzny mogą wydawać się dziwaczne. Stroje te nie są jednak przypadkowe, ale wynikają z tradycyjnej symboliki oraz stereotypów. W przeszłości kolędowanie było ważnym obrzędem wpływającym na dobrobyt oraz pomyślność w Nowym Roku. 

Przebierańcami w dalszym ciągu mogą być tylko mężczyźni, a w dawnych czasach byli to wyłącznie kawalerowie. Ubrani w kolorowe stroje, hałasując, chodzą po domach, składając życzenia i zaczepiając po drodze napotkane osoby.

Żywieckie Gody — korowód, przegląd grup kolędniczych oraz konkurs trzaskania z bata

Tradycja kolędowania dziadów noworocznych przekazywana jest na Żywiecczyźnie z pokolenia na pokolenie. W taki sposób dbamy o zachowanie obrzędów naszych przodków. Jak za dawnych lat udział w kolędowaniu przynosi zadowolenie, dumę, łączy ludzi oraz dostarcza radości.

To samo czuć podczas Żywieckich Godów. W czasie nich panuje niesamowita atmosfera, a dynamiczna muzyka, zgiełk i żywotność postaci udzielają się każdemu. 

Żywieckie Gody to cykliczna impreza, która już od ponad 50 lat odbywa się na przełomie styczna i lutego na Żywiecczyźnie. Wśród wydarzeń jej towarzyszących największym zainteresowaniem cieszą się korowody przechodzące ulicami Żywca oraz Milówki. Podczas nich można dobrze przyjrzeć się wyjątkowym strojom noszonym przez Dziady w Żywcu oraz w okolicznych wioskach. Udział w nich daje także możliwość zapoznania się z tradycyjnymi obrzędami oraz dopingowania w konkursie trzaskania z bata. Jeśli jeszcze nie brałeś w nich udziału, to zapraszam do wizyty na Żywiecczyźnie na początku przyszłego roku. Stroje jukacy oraz dziadów przez cały rok można natomiast zobaczyć w Muzeum Miejskim w Żywcu ulokowanym w Starym Zamku.

źródło podrozebezosci.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt