Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu: Skarbnica Kultury Beskidzkiej

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu
foto: etnopark.pl

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu to prawdziwa perełka województwa śląskiego i całe to piękne skarby kultury beskidzkiej można tutaj odkryć. Z ponad 6 hektarami obszaru i 19 zabytkowymi obiektami architektury, jest to najmłodszy muzeum typu skansenowego w Polsce oraz trzeci co do wieku województwa śląskiego. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i piękna beskidzkiej architektury, koniecznie odwiedź ten niezwykły skansen.

Żywiecki Park Etnograficzny: Replika Beskidzkiej Wsi

Żywiecki Park Etnograficzny jest jak podróż w czasie do beskidzkiej wsi sprzed wieków. To miejsce odzwierciedla układ urbanistyczny i zabudowę wsi Beskidu Żywieckiego w najbardziej autentyczny sposób. Przy głównej zasadzie przenoszenia jak największej ilości oryginalnego, zabytkowego materiału, budynki w parku są prawdziwymi klejnotami architektury beskidzkiej z różnych okresów historycznych.

Autorką tej niezwykłej koncepcji parku jest etnograf mgr Teresa Kurzyk. Jej pasja do zachowania dziedzictwa beskidzkiego była kluczowym czynnikiem w tworzeniu tego skansenu. Dzięki jej wizji i determinacji, teraz możemy cieszyć się tym wyjątkowym miejscem.

Żywiecki Park Etnograficzny wciąż rośnie i rozwija się. W planach jest przeniesienie kilku innych ważnych obiektów kultury beskidzkiej, takich jak kościół, żydowski dom modlitewny oraz leśniczówka. To oznacza, że z każdą wizytą w parku będziesz mógł odkryć coś nowego.

Dla wygody odwiedzających, park oferuje obszerny parking dla samochodów osobowych i autokarów o powierzchni prawie 1100 m2. Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika, co sprawia, że Twoja wizyta będzie jeszcze bardziej interesująca. Istnieje także możliwość wypożyczenia audio-przewodnika w Punkcie Informacji Turystycznej, który pomoże Ci zgłębić historię i kulturę beskidzką.

Na terenie skansenu znajdziesz również sklepik z regionalnymi pamiątkami oraz napojami. To doskonałe miejsce, aby znaleźć unikalne upominki i smakołyki związane z beskidzką kulturą.

Skarby Żywieckiego Parku Etnograficznego

Teraz czas na głębsze zanurzenie się w skarby Żywieckiego Parku Etnograficznego. Oto kilka zabytkowych budowli i obiektów, które możesz odkryć podczas swojej wizyty:

1. Budynek Szkoły z 1900 roku

To miejsce, gdzie wiele pokoleń beskidzkich dzieci zdobywało edukację. Przejrzyj stare podręczniki i poczuj atmosferę beskidzkiej szkoły z przełomu XIX i XX wieku.

2. XIX-wieczny Spichlerz

Ten imponujący spichlerz przechowywał zapasy na ciężkie zimy beskidzkie. Jego architektura jest fascynującym przykładem praktycznego designu.

3. Zagroda Chłopska z Domem Mieszkalnym z 1895 roku

Odwiedź kompletną zagrodę chłopską z autentycznym domem mieszkalnym. To miejsce, gdzie historia i życie beskidzkich chłopów odcisnęły swoje piętno, zwłaszcza w okresie ostatniej wojny.

4. Kuźnia z Początku XX Wieku

W kuźni możesz zobaczyć, jak kowale beskidzcy tworzyli niezwykłe dzieła z żelaza. To fascynujące miejsce, które przybliży Ci rzemiosło tamtych czasów.

5. Chałupa Bogatego Chłopa z 1911 roku

Ta bogato zdobiona chałupa to prawdziwy klejnot architektury beskidzkiej. Przenieś się w czasie i poczuj się jak gość w domu z początku XX wieku.

6. Dom z 1901 roku w Stylu Wołoskim

To miejsce o niezwykłym uroku. Jego styl wołoski wyróżnia się na tle innych budynków. Odkryj historię tego domu i jego mieszkańców.

7. Urokliwa “Chałupa Zielarki”

Ta urocza chałupa to miejsce, w którym działała beskidzka zielarka

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Jarmark Św. Wita 2024 w Żywcu

Jarmark Świętego Wita, będący Ogólnopolskim Festiwalem Smaków, to coroczna impreza, która przyciąga miłośników tradycyjnych polskich produktów i rękodzieła z całego

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt