Żywiecczyzna: Już teraz można samodzielnie odszukać swoich przodków.

Żywiecczyzna można odszukać swoich przodków
group of vintage family and wedding photos circa 1890-1920. nostalgic sentimental pictures on rustic wooden background

Dzięki powstaniu Cyfrowego Archiwum Archidiecezji Krakowskiej poszukiwanie przodków jest dużo łatwiejsze. W ostatnim czasie dodano wiele dokumentów pochodzących z diecezji bielsko-żywieckiej. W bazie znajdują się obecnie setki dokumentów parafialnych z ponad 30 miejscowości z naszego regionu.

Cyfrowe archiwa diecezji bielsko-żywieckiej.

Już teraz, nie wychodząc z domu, można zapoznać się z dokumentami dotyczącymi miejscowości z naszego regionu, dzięki powstaniu Cyfrowego Archiwum Archidiecezji Krakowskiej. W archiwum znajdują się skany staropolskich ksiąg metrykalnych. Zgromadzono w nich informacje na temat najważniejszych życiowych wydarzeń: narodziny, zawarcie związku małżeńskiego i śmierć. W księgach metrykalnych doszukać się można również informacji  o narodzinach i śmierci osób bliskich, ich statusie społecznym, uprawianych profesjach. W bazie znajdują się obecnie setki dokumentów parafialnych z ponad 30 miejscowości z naszego regionu. Najstarsze z nich pochodzą z lat dwudziestych XVII wieku. Możemy cofnąć się w czasie nawet o 400 lat. Do czasów kiedy władał król Zygmunt III Waza.

Jak czytamy na oficjalnej stronie projektu, nie jest to jeszcze koniec. Kolejne dokumenty będą sukcesywnie uzupełniały bazę.

Zapoznać się z dokumentami można tutaj.

Aby odnaleźć nasze księgi metrykalne, należy najpierw kliknąć Archiwum Diecezji Bielsko-Żywieckiej, następnie Księgi metrykalne, dalej interesującą nas miejscowość, a na końcu wybrać interesujący nas okres.

Galeria przykładowych spisów:

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt