Żywiec: Zmarł Józef Janoszek

zmarł józef janoszek

Z głębokim smutkiem informujemy, że 6 stycznia zmarł ś.p. Józef Janoszek. polski działacz społeczny, oraz wieloletni prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej.

Pogrzeb Józefa Janoszka

Pogrzeb odbędzie się 14 stycznia 2023 o godzinie 11.30 w Kościele Przemienienia Pańskiego w Żywcu.

Całe dzieciństwo (oraz późniejsze lata) spędził w Żywcu, tam też ukończył szkołę podstawową oraz Liceum ogólnokształcące im Mikołaja Kopernika. Następnie rozpoczął studia wyższe na Wydziale Handlu Zagranicznego w Gliwicach. W 1951 r, zmuszony został do przerwania nauki, gdyż wcielono go do wojska. Odwieziono go pod bronią do jednostki wojskowej w Częstochowie. Udało mu się jednak uniknąć większych problemów, ponieważ grał dobrze w siatkówkę, dzięki czemu reprezentował tamtą jednostkę, a następnie występował w kadrze Wojska Polskiego. Grał on też w siatkówkę poza wojskiem, około trzydziestu lat, najdłużej w klubie „Czarnych” w Żywcu.

 

Od ponad 40 lat jest członkiem TMZŻ, a od 1987 do 2007 pełnił funkcję prezesa. Dzięki swojej aktywnej działalności został dożywotnio mianowany Honorowym Prezesem Towarzystwa.

W ramach Towarzystwa był m.in. inicjatorem powstania Społecznego Komitetu Odbudowy Parku i Zamku oraz przewodniczył Społecznemu Komitetowi Odbudowy Pomnika Grunwaldzkiego, którego idea po latach zmaterializowała się.

To w czasie jego „prezesury” dokonano modernizacji siedziby Towarzystwa, które dziś ma wspaniałe warunki do działania. Następnie zainicjował ponowienie kontaktów z rodziną Habsburgów. W wyniku korespondencji i spotkań z arcyksiężną Marią Krystyną Habsburg doprowadził do jej powrotu ze Szwajcarii na ojcowiznę. Z jego inicjatywy wyremontowano apartament w Nowym Zamku, gdzie zamieszkała Arcyksiężna.

Za swą działalność wielokrotnie uhonorowany wieloma odznakami i odznaczeniami, z których najbardziej ceni sobie medal „Za zasługi dla Miasta Żywca”, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i „Wpis do Złotej Księgi Miasta Żywca”.

źródło Wikipedia

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry