Żywiec w czołówce pod względem ilości dni smogowych w roku. Ile ich było?

smog w żywcu

Pomimo wyjątkowo ciepłej zimy smog w minionym sezonie grzewczym dusił wiele miejscowości w Polsce – ujawnia raport HEAL Polska i Polskiego Alarmu Smogowego. Mieszkańcy w Nowej Rudzie, Suchej Beskidzkiej oraz Żywcu oddychali mocno zanieczyszczonym powietrzem przez ponad 2-3 miesiące!

W ostatnim sezonie grzewczym (1.10.2022 do 31.03.2023) wiele miejscowości w Polsce “dusiło się” mimo ciepłej zimy. Na 211 miejscowości objętych monitoringiem pyłów zawieszonych PM10 aż 180 nie spełniało rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącej maksymalnej liczby “dni smogowych”, czyli takich o zbyt wysokim stężeniu pyłu PM10. Najgorszy pod tym względem stan powietrza odnotowano w Nowej Rudzie (96 dni z przekroczeniem normy WHO), Suchej Beskidzkiej (79 dni) oraz Żywcu (72 dni). Z kolei najwyższe średnie stężenie dobowe pyłu PM10 – odnotowane w Żywcu – było niemal 5-krotnie wyższe niż zaleca WHO.

Poniżej pierwsza dziesiątka miast, gdzie mieszkańcy oddychali zanieczyszczonym powietrzem:

  1. Nowa Ruda – 96 dni
  2. Sucha Beskidzka – 79 dni
  3. Żywiec – 72 dni
  4. Pszczyna – 60 dni
  5. Nowy targ – 59 dni
  6. Nowe Miasto Lubawskie – 57 dni
  7. Lwówek Śląski – 53 dni
  8. Zabierzów 52 dni
  9. Oświęcim i Mosina – 50 dni
  10. Wodzisław Śląski i Nowy Targ – 49 dni

Poprawa jakości powietrza to proces wymagający działań na wszystkich szczeblach politycznych. Trudno mieć nadzieję, że już następnej zimy powietrze w Polsce stanie się czyste. Tym bardziej że rząd przedłużył zawieszenie norm jakości węgla do końca lipca. Oznacza to, że węgiel marnej jakości trafi do pieców i kotłów również w nadchodzącym sezonie grzewczym. Decydenci powinni wyciągnąć lekcję z analizy sezonu smogowego 2022/23 – nie wolno doprowadzić do sytuacji, w której do domowych pieców znów trafi odpad węglowy, węgiel brunatny czy śmieci. Ważna jest także współpraca polityków i sektora zdrowia w działaniach na rzecz czystego powietrza. Jeszcze w tym roku będą oni mieli okazję wykazać się zaangażowaniem poprzez poparcie nowych standardów jakości powietrza UE zgodnych z zaleceniami WHO. – czytamy na stronie Polski Alarm Smogowy

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry