Żywiec: Krypta grobowa rodziny Habsburgów będzie ponownie otwarta dla zwiedzających.

foto. diecezja bielsko-żywiecka

Krypta grobowa rodziny Habsburgów w żywieckiej konkatedrze ponownie zostanie otwarta dla zwiedzających. Wszystko za sprawą ważnej ceremonii jaka ma się odbyć 2 listopada.

Msza w konkatedrze za rodzinę Habsburgów

2 listopada o godz. 18:00 biskup Roman Pindel w konkatedrze w Żywcu, odprawi mszę świętą w intencji zmarłych pochowanych na terenie świątyni. Po mszy do rodzinnej krypty Habsburgów złożone zostaną urny z ziemia z grobów księżnej Alicji Habsburg, arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i ich syna księcia Karola Stefana Habsburga.

Również w Katedrze odsłonięte zostaną tablice prezentujące odznaczenia – Krzyże Orderu Odrodzenia Polski (Kawalerski dla księżnej Alicji, Wielki dla Arcyksięcia Karola Olbrachta).

Tego dnia zwiedzający będą mogli wejść do krypty.

Historia Rodziny Habsburgów

Żywieccy Habsburgowie mieli bliskie związki rodzinne z domem panującym w Wiedniu, w szczególności z cesarzem Franciszkiem Józefem I, dzieląc wspólnego przodka, cesarza Leopolda II. Dobra ziemskie w Żywcu przeszły w ręce Habsburgów w 1838 roku, kiedy arcyksiążę Karol Ludwik je nabył od rodziny Wielopolskich. W 1895 roku, te ziemie przeszły w dziedzictwo arcyksięcia Karola Stefana Habsburga, który zapoczątkował linię Habsburgów w Żywcu. To właśnie oni byli odpowiedzialni za budowę różnych instytucji w mieście, w tym m.in. browaru, który obecnie jest jednym z największych w Polsce, oraz pałacu.

Ostatnimi przedwojennymi właścicielami tych ziem byli arcyksiążę Karol Olbracht Habsburg oraz jego szwedzka małżonka księżna Alicja Ankarcrona. Oboje byli zafascynowani polską kulturą i historią, finansując wiele przedsięwzięć kulturalnych, naukowych oraz towarzystw i organizacji społecznych. Arcyksiążę Karol Olbracht służył jako pułkownik w Wojsku Polskim, ale po roku 1939 odmówił podpisania volkslisty, co spowodowało jego uwięzienie przez niemieckie władze okupacyjne. Księżna Alicja wstąpiła do Armii Krajowej, za co została odznaczona Krzyżem Walecznych. Niemieckie władze represjonowały Habsburgów z Żywca, konfiskując ich majątek.

Po zakończeniu wojny, rodzina Żywieckich Habsburgów, w skład której wchodzili rodzice – Karol Olbracht i Alicja, oraz ich dzieci – Maria Krystyna, Renata Maria i Karol Stefan, zmuszeni byli do emigracji. Władze komunistyczne odebrały im polskie obywatelstwa.

W marcu 1993 roku, księżna Maria Krystyna ponownie otrzymała paszport Rzeczypospolitej Polskiej i powróciła na stałe do kraju we wrześniu 2001 roku. Zamieszkała w dawnym majątku Habsburgów w Żywcu, w niewielkim mieszkaniu, które znajdowało się na terenie dawnej kręgielni przed wojną. Tam spędziła resztę swojego życia, zmarła w wieku 88 lat.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry