Żywiec: Bp Pindel sprawował mszę św. w intencji zmarłego Benedykta XVI

W dniu 1 stycznia Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel przewodniczył Mszy św. w intencji zmarłego papieża-seniora Benedykta XVI w żywieckiej konkatedrze. „Dziękuję dziś najlepszemu Ojcu za dar życia i posługi Benedykta XVI. Powierzajmy go Jezusowi, któremu wiernie i po cichu służył w Kościele” – wezwał hierarcha.

„Bez wątpienia człowiekiem, który wiązał swoje życie i zbawienie z imieniem Jezusa był zmarły papież Benedykt. Świadkowie jego umierania stwierdzają, że ostatnie słowa, jakie wypowiedział, były zwrócone do Jezusa właśnie i brzmiały: «Jezu, kocham Ciebie». Nawet, nie było «Ratuj» albo «Zmiłuj się nade mną», ale pełne ufności wyznanie miłości wobec Jezusa, zapewne powtarzane wielokrotnie w swoim życiu. Bije z niego pewność zbawienia za bramą śmierci. Nie naśladuje lęku ani niepewności, co się stanie, jak zdarza się u ludzi, którzy wierzą, lecz czują  niepewność, bo do końca nie zaufali Bogu i Jego obietnicom. Benedykt żył tak wierząc, że kto wezwie imienia Pana, ten będzie zbawiony” – podkreślił bp Pindel.

Jak zauważył, życie ks. Josepha Ratzingera – profesora, biskupa i kardynała, wreszcie papieża – „było skoncentrowane na tym, by poznać Jezusa i wyznać w Nim Boga i Człowieka oraz jedynego Zbawiciela”.

„Temu poświęcał swoje studia, dyskusje, spory i temu dawał nieustanne świadectwo” – zaakcentował, przywołując zarazem słowa Benedykta. „Bycie chrześcijaninem daje mi poznanie, a nawet więcej, przyjaźń z Sędzią mojego życia pozwala mi przejść z ufnością przez mroczną bramę śmierci. W tym kontekście ciągle przypomina mi się to, co Jan mówi na początku Apokalipsy: widzi Syna Człowieczego w całej Jego wielkości i pada u Jego stóp jak martwy. Lecz On kładzie na nim swoją prawą rękę i mówi: «Przestań się lękać! To ja…»” – napisał papież-senior niemal rok temu o zbliżającej się śmierci.

Do najważniejszego wydarzenia na terenie diecezji bielsko-żywieckiej związanego z Benedyktem XVI doszło 28 maja 2006 r., kiedy papież nawiedził były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. „Nie mogłem nie przybyć tu jako papież” – powiedział wtedy w przemówieniu. Wcześniej przeszedł przez bramę z napisem „Arbeit macht frei”, spotkał się z 32 byłymi więźniami obozu, modlił się w celi św. Maksymiliana Kolbego, a w Birkenau – za ofiary obozu. Nawiedził też Centrum Dialogu i Modlitwy.

23 października 2005 Benedykt dokonał w Rzymie kanonizacji pochodzącego z Wilamowic bł. abp. Józefa Bilczewskiego. 27 października 2007 r. dokonał beatyfikacji Matki Celiny, która założyła macierzysty dom sióstr zmartwychwstanek w Kętach. 9 kwietnia 2009 papież poświęcił korony dla Matki Bożej Szczyrkowskiej. Natomiast 22 października 2010 r. nominował ks. Piotra Gregera na biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Jarmark Św. Wita 2024 w Żywcu

Jarmark Świętego Wita, będący Ogólnopolskim Festiwalem Smaków, to coroczna impreza, która przyciąga miłośników tradycyjnych polskich produktów i rękodzieła z całego

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt