Aktualnie w Beskidach ratownicy GOPR zaobserwowali zwiększoną ilość żmij zygzakowatych. Jakie czynności należy podjąć po ukąszeniu ?
Ratowniczka GOPR ukąszona przez żmije
W trakcie szkolenia jedna z ratowniczek została ukąszona przez żmiję. Pierwszej pomocy tj. przeniesienie w bezpieczne miejsce, zabezpieczenie rany, unieruchomienie kończyny i wezwanie pomocy, udzielili jej uczestnicy szkolenia. Została przetransportowana przez zespół ratowników z CSR Szczyrk do miejsca przekazania Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Następnie trafiła do szpitala, gdzie po podaniu antytoksyny i wykonaniu szeregu badań, pozostała na leczeniu przez ponad tydzień w związku z dużym obrzękiem (cała kończyna dolna) i objawami wymagającymi leczenia farmakologicznego.
W ostatnich dniach sporo turystów spotkało na szlakach wygrzewające się żmije. Były również przypadki ukąszeń.
Postępowanie przy ukąszeniu żmii
Warto przypomnieć postępowanie przy ukąszeniu:
- uspokoić ukąszoną osobę i wezwać pomoc
- przemyć ranę wodą, użyć opatrunku osłaniającego
- unieruchomić kończynę jak przy złamaniu, w miarę możliwości utrzymywać ranę na poziomie serca
Czego nie robić:
- rany nie wysysać, nie uciskać, nie nacinać!
- ukąszona osoba nie powinna chodzić i ruszać zranioną kończyną
Żmije najczęściej można spotkać w pobliżu kamieni czy dróg (gdzie wygrzewają się w słoneczne dni), w wysokiej trawie, w gęstych zaroślach.
Statystycznie u 1/4 ukąszonych nie występują objawy zatrucia, umiera <1%. Ukąszenie może przebiegać ciężej u dzieci i osób w podeszłym wieku. U dzieci wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po ukąszeniu, mimo braku objawów miejscowych.
Każdorazowo po ukąszeniu przez żmiję należy powiadomić służby ratunkowe i poddać się obserwacji!