ZUS ostrzega przed oszustami

25 sierpnia rozpocznie się wypłata dodatkowego świadczenia emerytalnego, zwanego 14. emeryturą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy chcą pomóc uzyskać to świadczenie i przypomina, że czternastka będzie wypłacana bez żadnego starania ze strony emeryta. 

– Przestrzegamy przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i proponują załatwienie formalności związanych z 14. emeryturą. Czternastkę będziemy wypłacać bez wniosku, nie trzeba składać do ZUS żadnego pisma – informuje ZUS.

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wystosował apel o rozwagę i czujność przed oszustami, którzy podają się za pracowników ZUS i próbują wyłudzić gotówkę lub dane z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. Pretekstem do nieuczciwych praktyk może być zbliżający się termin wypłaty 14. emerytury. 
Wypłata dodatkowego świadczenia rozpocznie się 25 sierpnia i nie trzeba w związku z tym składać żadnych pism, formularzy czy wniosków. Terminy wypłat czternastki to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

– Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych osób w domach i nie proponują płatnych usług. Nie pobieramy również żadnych opłat i nie żądamy żadnych gratyfikacji finansowych – podkreśla ubezpieczyciel.


Niestety ciągle się zdarza, że osoby podszywające się pod pracowników ZUS proponują szybkie załatwienie formalności. Oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych powinny być sygnałem ostrzegawczym. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości, to najlepiej powiadomić o tym policję i najbliższą placówkę ZUS.
Warto przypomnieć, że prawo do dodatkowego świadczenia mają emeryci i renciści, którym te świadczenia przysługują na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego, a wyniesie na rękę 1.217,98 zł.
Na czternastki w pełnej wysokości mogą liczyć osoby, które pobierają emerytury lub renty do 2.900 zł brutto. W przypadku osób, które mają przyznane świadczenia w wysokości między 2.900 zł brutto a 4.188,44 zł brutto, czternasta emerytura będzie zmniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę. Stąd minimalna wartość dodatkowego świadczenia wyniesie 50 zł.
W tym roku czternastki trafią do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym do 8,1 mln osób, które co miesiąc otrzymują świadczenia z ZUS.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt