Znaleźli sposób na korki w Szczyrku – Pojadą gondolami z centrum przesiadkowego

foto: UM Szczyrk

Szczyrk, malowniczo położony w Beskidach, od lat boryka się z problemem natężonego ruchu turystycznego. W celu złagodzenia tego problemu oraz poprawy komfortu turystów i mieszkańców, samorząd miasta planuje ambitną inwestycję – budowę kolei linowej, która ma odmienić komunikacyjne oblicze Szczyrku.

Planowana Kolej Linowa jako Odpowiedź na Korki

Wąska dolina, w której leży Szczyrk, uniemożliwia budowę nowych dróg. Szczególnie w okresie wakacyjnym, zimowych ferii oraz w weekendy, miasto zmaga się z olbrzymim natężeniem ruchu. Samorząd miasta zidentyfikował alternatywne rozwiązanie, jakim jest rozwój transportu zbiorowego oraz infrastruktury rowerowej. Kilka lat temu, w ramach tych działań, zakupiono teren dawnego kempingu Skalite, na którym powstało nowoczesne centrum przesiadkowe z parkingiem na ponad 100 miejsc, zarówno dla samochodów osobowych, jak i autokarów. Centrum przesiadkowe wyposażone jest także w poczekalnie, przechowalnię bagażu, toalety oraz punkt informacji turystycznej.

Nowoczesna Kolej Gondolowa jako Kluczowy Element Inwestycji

Mimo infrastruktury sprzyjającej komunikacji zbiorowej, wiele osób wciąż preferuje podróż własnym samochodem. W odpowiedzi na to, miasto planuje budowę nowoczesnej kolei gondolowej. Kolej ta ma połączyć centrum przesiadkowe Skalite z górskim zboczem Skrzycznego. Taka inwestycja nie tylko przyczyni się do zmniejszenia ruchu samochodowego, ale także zwiększy atrakcyjność turystyczną Szczyrku. Planowana kolej linowa będzie największą tego typu inwestycją w Beskidach – długość trasy wyniesie 4,5 km, a gondole będą mogły pomieścić po 15 osób każda. Kolej zostanie zawieszona na trzech linach, co zminimalizuje potrzebę wycinki drzew podczas budowy.

Formalności i Współpraca z Inwestorami

Zanim jednak inwestycja ruszy, konieczne jest zakończenie procedur formalnych. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zostało już uchwalone, a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma być gotowy do końca roku. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na około 65 mln euro. Miasto prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami, w tym z Centralnym Ośrodkiem Sportu, który posiada już obiekty w pobliżu planowanej trasy kolejki i mógłby być solidnym partnerem w realizacji projektu.

Szczyrk - Nowy Wymiar Turystyki

Inwestycje w infrastrukturę turystyczną i narciarską przyciągnęły do Szczyrku rzesze turystów, zarówno zimą, jak i latem. Zakorkowane ulice to jednak bolączka nie tylko dla odwiedzających, ale i dla mieszkańców. Budowa kolei linowej stanowić będzie istotny krok w kierunku poprawy sytuacji komunikacyjnej oraz dalszego rozwoju turystycznego Szczyrku. Samorząd miasta, z burmistrzem Antonim Byrdym na czele, jest zdeterminowany, aby doprowadzić ten ambitny projekt do szczęśliwego końca.

źródło: portalsamorzadowy.pl

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt