Zmiany w wypłatach 500+

Od 1 czerwca wystartował nowy okres rozliczeniowy programu “Rodzina 500+”, który potrwa do 31 maja 2023 roku. Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli wniosku muszą liczyć się z przerwą w wypłatach świadczenia. Aby zachować ciągłość przelewów trzeba było złożyć wniosek do końca kwietnia. Zapominalscy, którzy tego nie zrobili, wciąż mogą naprawić swój błąd i pieniądze trafią na ich konto, ale z małym opóźnieniem

 

od 1 do 31 maja 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie za czerwiec i lipiec do 31 lipca 2022 r.,

od 1 do 30 czerwca 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie za czerwiec, lipiec i sierpień do 31 sierpnia 2022 r.,

po 30 czerwca 2022 r., – świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za poprzednie miesiące

 

Kiedy ZUS wypłaca 500 plus?

 

Wraz z nowym okresem rozliczeniowym, całą obsługą wniosków, a także wypłatą świadczeń 500 plus zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym zmianie ulegną terminy wypłat. Zgodnie z zapowiedzią ZUS, od 1 czerwca przelewy będą wychodziły z ZUS w następujących dniach miesiąca: 4,7,9,14,18 lub 20. Jeśli termin będzie wypadał w dniu wolnym od pracy, przelew zostanie zrealizowany odpowiednio wcześniej. Termin płatności będzie oznaczał dzień, w którym środki muszą już być na koncie rodzica.

 

Co ważne, każdy rodzic i opiekun uprawniony do 500 plus będzie miał jeden stały, przydzielony termin wypłat świadczenia. Który to będzie dzień, można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) w zakładce “wypłaty i zwroty”

 

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

 

Od stycznia 2022 roku wniosek o 500 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, za pomocą jednej z trzech platform:

 

-empatia 

-bankowość elektroniczna

-Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Empatia 500 plus – by złożyć wniosek należy wejść na stronę empatia.mpips.gov.pl i zalogować się w zakładce eWnioski przez Profil Zaufany bądź podpis kwalifikowany. 

 

Wniosek 500 plus 2022 przez bank – Instrukcje postępowania w przypadku wnioskowania przez bank znajdziemy na stronach poszczególnych instytucji. 

 

PUE ZUS 500 plus –  logowanie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS dostępne jest za pomocą Profilu Zaufanego, elektronicznego podpisu kwalifikowanego, bankowości elektronicznej bądź za pomocą loginu i hasła PUE

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt