Zmiana czasu z Zimowego na Letni – To nie koniec przestawiania zegarków

Tradycyjnie w ostatni weekend marca przechodzimy z czasu zimowego na letni. Jak się okazuje, to nie koniec przestawiania zegarków. 

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca, w tym roku data przypada na niedziele 26 marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.

W ostatnich latach w całej Unii Europejskiej trwała dyskusja nad możliwością zniesienia zmiany czasu. W marcu 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany. Europosłowie chcieli, aby zmiana czasu w marcu 2021 r. była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe czas letni. Stanowisko PE stało się przedmiotem negocjacji z ministrami UE w tej sprawie. Unijne stolice (w tym Warszawa) nie podzieliły jednak stanowiska PE. Następnie projekt trafił do prac na poziomie grup roboczych.

Od marca 2020 r., kiedy to do naszego kraju dotarła pandemia koronawirusa, ustała korespondencja informacyjna pomiędzy poszczególnymi krajami w zakresie zaniechania zmiany czasu. W 2021 r. zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE, wszystkie działania praktycznie wstrzymano. Dlatego też zmiana czasu została z nami aż do 2023 r. i na ten moment nie wiadomo kiedy się z nią pożegnamy.

źródło Onet

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt