Zmiana czasu z letniego na zimowy 2022 po staremu

Przed rokiem Ministerstwo Rozwoju i Technologii informowało, że pracuje nad przepisami ws. wprowadzenia i odwołania czasu letniego. Do tego — jak podkreślano — zobowiązane były wszystkie kraje Unii Europejskiej. Pomysł odejścia od zmian czasu pojawił się na forum unijnym jeszcze przed wybuchem pandemii. Po rezolucji Parlamentu Europejskiego z lutego 2018 r. sprawą zajęła się Komisja Europejska. Przeprowadzono nawet konsultacje w państwach członkowskich, zgodnie z którymi blisko 90 proc. głosujących zadeklarowało chęć odejścia od przymusu zmian czasu.

W marcu 2019 r. Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za regulacjami, które mają znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków wiosną i jesienią. Projekt nowelizacji dyrektywy przewidywał, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie miały zachować prawo do decydowania o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał. Wraz z wybuchem pandemii, prace nad wdrożeniem tych rozwiązań utknęły w martwym punkcie.

W Polsce od 1977 r. zmiana czasu następowała do tej pory na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów wydawanego co pięć lat dla kolejnych pięciu lat. Podawano w nich konkretne daty rozpoczynających i kończących czas letni w Polsce. Mimo zapowiedzi, że rozporządzenie z 2016 r. będzie ostatnim w sprawie zmian czasu, w marcu 2022 r. Mateusz Morawiecki podpisał nowe — na kolejne 5 lat. Czytamy w nim, że w Polsce w latach 2022–2026, czas letni środkowoeuropejski wprowadza się:

  • w 2023 r. – dnia 26 marca,
  • w 2024 r. – dnia 31 marca,
  • w 2025 r. – dnia 30 marca,
  • w 2026 r. – dnia 29 marca.

Z kolei czas letni środkowoeuropejski odwołuje się (przechodzimy na czas zimowy):

  • w 2022 r. – dnia 30 października,
  • w 2023 r. – dnia 29 października,
  • w 2024 r. – dnia 27 października,
  • w 2025 r. – dnia 26 października,
  • w 2026 r. – dnia 25 października.

Odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego, czyli przejście na czas zimowy — co czeka nas w tym roku 30 października — tradycyjnie będzie polegało na zmianie wskazań zegarów z godziny 3:00, na godzinę 2:00.

Przypomnijmy, że generalnie zegarki przestawiamy z czasu letniego na zimowy w nocy z soboty na niedzielę — w ostatni weekend października. W druga stronę odbywa się to zawsze w ostatni weekend marca.

Do przestawiania zegarków w dużej mierze przyczynił się prezydent Standów Zjednoczonych Ameryki Benjamin Franklin. Zwrócił on uwagę, że ludzie chodzą spać wraz z konkretną godziną, a nie kierując się słońcem. Oznaczało to konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia, co generowało koszty. Postulował, by ludzie, zaczęli kłaść się spać później, a wstawali wcześniej. Postulaty Franklina w XVIII w. zignorowano, ale uznaje się go za pierwszego pomysłodawcę wprowadzenia zmiany czasu.

Do tej idei powrócono na początku XX w. Jednymi z pionierskich krajów we wprowadzeniu czasu letniego były Niemcy, którzy zaczęli go stosować podczas I wojny światowej, a dokładnie 30 kwietnia 1916 roku. Podyktowane to było chęcią zaoszczędzenia węgla używanego do produkcji energii elektrycznej. Następnie zmiany czasu zostały wprowadzone w Wielkiej Brytanii i większości krajów europejskich. W Rosji przejście na czas letni wprowadzono w 1917 r. a w Stanach Zjednoczonych w 1918 r. W Polsce przejścia z czasu zimowego na letni i z powrotem stosowane było okresowo: w latach 1916-1919, 1940-1949, 1957-1964 oraz od 1977 aż do chwili obecnej. Czas zmieniany jest w ponad 70 krajach świata.

źródło fakt

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry