Zmarła Królowa Elżbieta II

Elżbieta II nie żyje. Królowa zmarła w zamku Balmoral w Szkocji. Stan zdrowia królowej pogorszył się w czwartek 8 września, o czym poinformował w specjalnym oświadczeniu Pałac Buckingham. Wraz ze śmiercią Elżbiety II nastał koniec pewnej epoki.

W wieku 96 lat zmarła królowa brytyjska Elżbieta II. Jej śmierć to bez wątpienia koniec pewnej epoki nie tylko dla Wielkiej Brytanii, ale również całego świata. Obecność Elżbiety na tronie, choć nie miała ona bezpośredniego wypływu na decyzje polityczne kraju, stanowiła stały i ważny element angielskiej tożsamości oraz kultury. Dzięki swojej wszechstronnej działalności Elżbieta II stała się prawdziwym symbolem Wielkiej Brytanii.

Elżbieta II w 2015 roku została najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, pobijając tym samym rekord ustanowiony przez królową Wiktorię (jej praprababkę). Natomiast w 2016 roku otrzymała tytuł najdłużej panującej współcześnie głowy państwa na świecie.

W czerwcu tego roku Wielka Brytania hucznie obchodziła 70-lecie, czyli platynowy jubileusz panowania Elżbiety II. Z powodu swojej słabej kondycji zdrowotnej, monarchini nie wzięła udziału we wszystkich uroczystościach.

 

Choć brzmi to niezwykle, początki Elżbiety Aleksandry Marii z dynastii Windsorów nie zapowiadały się tak spektakularnie. W kolejce do tronu była dopiero trzecia, po swoim ojcu Jerzym VI i stryju Edwardzie VIII. Los chciał, że ten pierwszy zmarł w wieku niespełna 60 lat, drugi natomiast abdykował – powodem był związek z dwukrotną rozwódką, co ówcześnie było nie do zaakceptowania. Tym samym, po śmierci ojca, Elżbieta przejęła koronę i wstąpiła na tron w 1952 roku, już jako żona księcia Filipa. Przez 70 lat swojego panowania aktywnie angażowała się w życie kulturowe i społeczne swojego kraju.

Elżbieta II doczekała się czwórki dzieci – Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda. Z tego grona pierwszy w kolejne do tronu – jako najstarszy – jest Karol, który na świat przyszedł w 1948 roku. Królowa ośmiokrotnie zostawała babcią. 

W kwietniu 2021 roku w wieku 99 lat zmarł mąż królowej Elżbiety, książę Filip. Jako oficjalną przyczynę śmierci podano podeszły wiek.

Źródło: tokfm

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt