W niedzielę, 8 października 2023 roku, odszedł Ryszard Fiut. Wiekowy lider ruchu “Solidarność”, wieloletni szef w bielskiej “Merilanie”, odszedł w wieku 75 lat.
Ryszard Fiut - Droga do Solidarności
Ryszard Fiut urodził się 25 maja 1948 roku w Bielsku-Białej.
W 1969 roku, w wieku 21 lat, Ryszard Fiut rozpoczął swoją karierę zawodową w Zakładach Przemysłu Wełnianego “Merilana”. Była to firma z długą tradycją, ale również miejscem, gdzie narodziła się historia związku zawodowego “Solidarność”.
W 1980 roku, gdy wybuchły pierwsze strajki w Polsce, Ryszard Fiut był jednym z głównych inicjatorów zakładania struktur “Solidarności” w swoim miejscu pracy. Pełniąc rolę sekretarza Komisji Zakładowej i delegata na zjazd regionalny, wykazywał się ogromnym zaangażowaniem w walkę o prawa pracowników.
Niestety, rok później nadszedł czas stanu wojennego, co sprawiło, że działacze “Solidarności” musieli działać w podziemiu. Ryszard Fiut, mimo niebezpieczeństwa, stał się kolporterem prasy podziemnej, dostarczając informacje o rzeczywistości Polski pod rządami komunizmu.
Rewolucja Roku 1989 i Powrót "Solidarności"
Po upadku stanu wojennego, w roku 1989, Ryszard Fiut wrócił do pracy na powierzchni i wraz z innymi odważnymi działaczami, aktywnie uczestniczył w reaktywacji “Solidarności” w swoim zakładzie pracy. Przez następne lata pełnił wiele ważnych funkcji w tej organizacji, włączając w to stanowiska sekretarza, wiceprzewodniczącego i przewodniczącego (lata 1992-2005).
Jego zaangażowanie i oddanie sprawie związkowej nie ograniczały się tylko do “Merilany”. Ryszard Fiut został przewodniczącym Regionalnej i Krajowej Sekcji Przemysłu Lekkiego NSZZ “Solidarność”. W latach 1991-1992 pełnił funkcję szefa Sekretariatu Przemysłu Lekkiego i był członkiem Komisji Krajowej. Jego wkład w rozwój tej organizacji był nieoceniony.
W latach 90-tych XX wieku przemysł włókienniczy w Polsce przechodził trudności, a zwłaszcza na terenach Podbeskidzia. To właśnie w tej sytuacji Ryszard Fiut postanowił działać. Był jednym z głównych inicjatorów programu “Bielska Wełna”, którego celem było ocalenie tej ważnej gałęzi przemysłu. Jego determinacja przyczyniła się do utrzymania wielu miejsc pracy i rozwoju regionu.
Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe - Fundusz pomocy
Ryszard Fiut był również jednym z pomysłodawców i twórców regionalnych struktur spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Te instytucje miały służyć lokalnej społeczności, umożliwiając dostęp do usług finansowych. Dzięki ich rozwojowi, wiele rodzin i przedsiębiorstw mogło liczyć na wsparcie w trudnych chwilach.
Z inicjatywy Ryszarda Fiuta przy podbeskidzkiej “Solidarności” powstał także fundusz “Solidarni w Potrzebie”. Ten program pomocy społecznej miał na celu wsparcie osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Działał na zasadzie solidarności i pomagał tym, którzy najbardziej go potrzebowali.
Docenienie Zaangażowania
Za swoją nieocenioną pracę i poświęcenie Ryszard Fiut otrzymał wiele zaszczytnych wyróżnień. W 2007 roku został uhonorowany tytułem “Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia”, co jest wyrazem uznania dla jego wkładu w rozwój tej organizacji.
Jego wysiłki zostały także docenione na szczeblu państwowym. W 2021 roku prezydent Andrzej Duda przyznał Ryszardowi Fiutowi Medal 100-Lecia Odzyskanej Niepodległości. To wielkie wyróżnienie, które dowodzi, jak ważną rolę odegrał w walce o wolność i suwerenność Polski.
Ostatnie Pożegnanie Ryszrda Fiuta
Śmierć Ryszarda Fiuta to ogromna strata dla regionu. Ostatnie pożegnanie z tym wyjątkowym człowiekiem odbędzie się w środę, 11 października 2023 roku. Rozpocznie je żałobna Msza św. odprawiona o godzinie 14:00 w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Bielsku-Białej Straconce, przy ul. Złoty Potok 6a. Po zakończeniu Eucharystii Ryszard Fiut zostanie pożegnany na cmentarzu przy ul. Ignacego Krasickiego w Bielsku-Białej Leszczynach.