Zmagania GOPRowców w poprzednim tygodniu. Pojawiły się zgłoszenia o zagubieniach w górach.

W Beskidach ruch turystyczny umiarkowany, o czym również mówią nasze statystyki wyjazdów i interwencji. W ubiegłym tygodniu ratownicy dyżurujący w CSR Szczyrk oraz na stacjach ratunkowych w Beskidach pomogli 16 osobom (tylko w weekend interweniowali w 8 zdarzeniach). Przeważały wypadki dotyczące kontuzji stawów i złamań kończyn, pojawiły się również zgłoszenia o zagubieniach w terenie górskim.

Wybrane akcje:
▫️ 19.07 (wtorek)
Godz. 13:00 – z CPR zostaje przekazana informacja o obywatelce Czech, która doznała kontuzji stawu skokowego w okolicach Małej Czantorii. Ratownicy z CSR po dojeździe na miejsce i zaopatrzeniu urazu, samochodem terenowym przetransportowali poszkodowaną na parking przy stoku Poniwiec. Dalej karetką pogotowia kobieta została przewieziona do szpitala w Cieszynie.
▫️ 20.07 (środa)
O godz. 14:00 po telefonie od rowerzysty z okolic Trzech Kopców Wiślańskich, który napotkał idące samotnie szlakiem dwoje dzieci w wieku 6/7 lat, ratownik na quadzie wyjechał przeszukać okoliczne szlaki. Po zakończeniu patrolu wskazanego rejonu, ratownik wrócił do CSR. Do wieczora nie dotarło też żadne zgłoszenie o zaginięciu dzieci w tamtym rejonie.
▫️ 21.07 (czwartek)
Od wczesnych godzin porannych wspieraliśmy kontynuację działań poszukiwawczych wznowionych tego dnia przez Policję w rej. szlaków wokół Wielkiej i Małej Czantorii oraz Równicy.
▫️ 22.07 (piątek)
Ok. godz. 14:30 do Centralnej Stacji Ratunkowej dotarła informacja o młodym rowerzyście, który w okolicach przełęczy Kołowrót doznał urazu kończyny górnej zjeżdżając trasą rowerową Rock’n’Roll-a Enduro Trails. Ratownicy dotarli na miejsce zdarzenia samochodem terenowym już po 20 minutach od zgłoszenia. Chłopiec został zaopatrzony oraz przetransportowany wraz z rowerem na parking u podnóża ścieżek rowerowych, skąd z rodzicami udał się na SOR transportem własnym.

Do GOPRu dociera coraz więcej informacji o osobach, które straciły orientację w terenie poza szlakami / wyznaczonymi ścieżkami. Wychodząc w góry z rodziną i znajomymi warto omówić trasę na tyle, by każdy uczestnik znał punkt startu oraz końca spaceru, a także planowany przebieg wycieczki.

Ostatnie gorące dni pokazały, że przy temperaturach powyżej 25 stopni, zapas wody w plecaku należy co najmniej podwoić. Nie zapominajcie o właściwym nawadnianiu organizmu podczas upałów.

Źródło: GOPR Beskidy

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt