Złote Maski 2022: Teatr Polski w Bielsku-Białej zdobywa trzy prestiżowe nagrody!

foto. Teatr Polski Bielsko-Biała

W dniu 27 listopada w Operze Śląskiej w Bytomiu odbyła się uroczysta gala wręczenia Złotych Masek – prestiżowych nagród teatralnych przyznawanych przez Zarząd Województwa Śląskiego. Wydarzenie to wyróżniało aktorów i twórców, którzy przyczynili się do stworzenia najbardziej intrygujących spektakli teatralnych województwa śląskiego w 2022 roku. Tegoroczni laureaci to między innymi twórcy związani z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej.

Złote Maski 2022 – nagrody dla aktorów i twórców najbardziej interesujących spektakli teatralnych województwa śląskiego

Złote Maski są prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym przez województwo śląskie od 1999 roku. Tym razem komisja konkursowa miała okazję ocenić 59 spektakli, które powstały w teatrach województwa śląskiego w ciągu całego 2022 roku. Po wstępnej selekcji przyznano 41 nominacji w różnych kategoriach, takich jak spektakl roku, spektakl dla młodych widzów, aktorstwo kobiece i męskie w spektaklach dramatycznych, aktorstwo w teatrach lalkowych, aktorstwo drugoplanowe, reżyseria, scenografia, choreografia/ruch sceniczny oraz nagrody specjalne.

Tradycyjnie Złote Maski są wręczane w okolicach 27 marca, Międzynarodowego Dnia Teatru. Jednak w tym roku organizatorzy postanowili poczekać na otwarcie zmodernizowanej Opery Śląskiej i zorganizować galę w jej odnowionych wnętrzach. Gala ta zawsze jest przygotowywana przez teatr, który zdobył nagrodę za najlepszy spektakl roku w poprzedniej edycji.

Teatr Polski zdobył trzy Złote Maski

Bielskie produkcje teatralne zdobyły łącznie 10 nominacji w 55. Konkursie Złotych Masek, z czego aż 8 przypadło Teatrowi Polskiemu. Pisaliśmy o tym tutaj: Dziesięć nominacji dla dwóch Bielskich Teatrów w Bielsku-Białej.

Marta Gzowska-Sawicka została uhonorowana Złotą Maską w kategorii aktorstwo – rola kobieca w spektaklach dramatycznych za monodram “Milczenie. O Ewie Demarczyk” i role: Zewtel w spektaklu Sztukmistrz z miasta Lublina oraz Sary w spektaklu Faraon. Natomiast Mateusz Wojtasiński otrzymał Złotą Maskę w kategorii aktorstwo – rola męska w spektaklach dramatycznych za role Ramzesa w spektaklach “Faraon” i “Sztukmistrz z miasta Lublina”. Duet scenografów BRACIA, czyli Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży, został doceniony w kategorii scenografia za ich pracę nad spektaklem “Faraon” Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

To wyjątkowe wyróżnienia potwierdzają wysoką jakość i kreatywność bielskiego teatru oraz talent jego twórców. Gratulujemy wszystkim laureatom Złotych Masek 2022!

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt