Zima w Beskidach – Na szlakach zrobiło się niebezpiecznie!

Zdjęcie Archiwalne Foto" PTTK Rysianka

Zgodnie z prognozami pogody, dziś nad ranem, w naszym rejonie zawitała zima. Z zimowego szaleństwa korzystają już pierwsi narciarze i snowboardziści. 

W ostatnich godzinach, szczególnie w rejonie Babiej Góry, zaobserwowano znaczący przyrost śniegu. Na Markowych Szczawinach pokrywa śnieżna wynosiła dziś nad ranem 19 cm, podczas gdy na Hali Miziowej spadło 15 cm.  pejzaże, ale również stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo turystów.

“W sobotę w Beskidach pada śnieg. Najwięcej spadło go na Markowych Szczawinach – 19 cm, i na Hali Miziowej – 15 cm. W dolinach jest go do 5 cm w Szczyrku i Wiśle. Śnieg jest mokry. Temperatura, powyżej 1000 m npm, spadła do -4 stopni. Widoczność w sobotę rano była ograniczona. Na Klimczoku nie przekraczała 100 m, na Hali Miziowej i na Leskowcu oraz w Wiśle 250 m, a na Markowych Szczawinach i w Szczyrku 500 m. Warunki na szlakach są trudne” – poinformowali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Wraz z gwałtownymi opadami śniegu, temperatury w górach spadły, tworząc trudne warunki na szlakach. Ratownicy goprowcy zaznaczają, że turyści wybierający się na wędrówki muszą być odpowiednio przygotowani. Ciepłe i nieprzemakalne ubranie, zwłaszcza kurtka oraz odpowiednie obuwie, są niezbędne. Ponadto, mając na uwadze zmieniające się warunki atmosferyczne, ważne jest zabranie zapasowych płynów oraz telefonu z niezbędnymi aplikacjami.

Prognozowane są obfite opady śniegu w naszym regionie

Jak informuje Biuro Prognoz Meteorologicznych IMiGW w Krakowie, do sobotniego popołudnia spaść może od 15 do 20 cm śniegu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i miasta Bielska-Białej.

Mieszkańcy województwa śląskiego powinni przygotować się na chłodniejsze dni. Według prognozy IMGW, nocą z piątku na sobotę można oczekiwać całkowitego zachmurzenia na terenie niemal całego województwa. Opady deszczu mają przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. W rejonach podgórskich i górach intensywność opadów śniegu może być umiarkowana lub silna. Temperatura minimalna oscylować będzie od 0 do 2 stopni Celsjusza, natomiast w rejonach podgórskich sięgnie około minus 2 stopni Celsjusza.

Pierwsi narciarze i snowboardziści

Z zimowej aury korzystają już narciarze i snowboardziści. W wielu rejonach Beskidów, widziano już miłośników zimowych sportów, nie zabrakło również dzieci na sankach i ślizgaczach. 

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt