...

Zima Stulecia 1978/1979: Rekordowa Pokrywa Śnieżna w Bielsku-Białej

Polska ma bogatą historię, jeśli chodzi o ekstremalne warunki pogodowe. Jednym z najbardziej pamiętnych wydarzeń z tego zakresu jest zima 1978/1979, która zapisała się jako jedna z najbardziej mroźnych i śnieżnych w historii kraju.

Rekordowe temperatury: mróz sięgający minus 50 stopni

Od połowy XX wieku najniższe odnotowane temperatury powietrza w Polsce oscylowały w granicach minus 30 stopni Celsjusza. Tak ekstremalne warunki występowały głównie o poranku, w okolicach wschodu słońca. W tym czasie promieniowanie ciepła z gruntu oraz warstwy powietrza znajdującej się bezpośrednio nad ziemią było najintensywniejsze, co powodowało gwałtowne ochłodzenie.

W ciągu dnia temperatury rzadko przekraczały minus 15 stopni, nawet podczas najostrzejszych zim. Wyjątkowym przykładem jest luty 1929 roku, kiedy to na terenach Kotliny Żywieckiej i Podhala temperatura mogła spaść nawet do minus 50 stopni. Choć takie pomiary nie zawsze były rejestrowane przez oficjalne stacje meteorologiczne, przekazy ustne i pisane potwierdzają niezwykłe ochłodzenie w tym okresie.

Wielka Burza Śnieżna: Pamiętne Wydarzenia z Zimy 1978/1979

46 lat temu, w kilkanaście godzin, spadło miejscami prawie 80 cm śniegu, a zaspy sięgały nawet dwóch metrów. Temperatury w całym kraju oscylowały od minus kilkunastu do nawet -30 stopni Celsiusza. To była prawdziwa próba dla mieszkańców w całym kraju. 

Napływ mroźnej masy powietrza z północy rozpoczął się w nocy z 29 na 30 grudnia 1978 roku. To właśnie wtedy opady deszczu zaczęły nasilać się i przechodzić w śnieg. Towarzyszył temu silny wiatr, co powodowało szybkie tworzenie się zasp. Od początku 1979 roku Polska przez kilkunastostopniowy mróz oraz ogromną ilość śniegu była niemal całkowicie sparaliżowana. W wielu województwach ogłoszono stan klęski żywiołowej.

Paraliż transportu spowodował, że w kolejnych dniach zaczęło brakować surowców energetycznych. Węgiel nie mógł na czas dotrzeć do elektrociepłowni, bo z powodu mrozu pękały szyny kolejowe, a zwrotnice zamarzały. Do rozmrażania szlaków kolejowych oraz dróg skierowano wyposażone w ciężki sprzęt wojsko.

Oczywiście, w wielu miastach komunikacja miejska praktycznie nie działała. Jednak zdarzało się, że autobusy jeździły w wykopanymi śniegu tunelami. Trudno było też przedostać się z miasta do miasta, więc wiele osób było zmuszonych koczować na dworcach kolejowych i autobusowych.

Najmroźniejszy Sylwester w historii i rekordowa pokrywa śnieżna w Bielsku-Białej

Sylwester 1978 roku miał się zapisać jako jeden z najmroźniejszych w historii pomiarów. W najcieplejszym momencie dnia w wielu zakątkach kraju temperatura wynosiła co najmniej minus 15 stopni, a na północy nawet minus 20 stopni. To były warunki, jakie rzadko kiedy widywano w Polsce.

Warto dodać, że właśnie tej zimy wystąpił rekordowo wysoki poziom pokrywy śnieżnej. 8 stycznia 1979 roku w Bielsku-Białej, które było jednym z miast najbardziej dotkniętych burzą śnieżną, pokrywa śnieg osiągnęła 87 centymetrów. To był niezapomniany widok dla mieszkańców tego regionu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

AKTUALNOŚCI

[Foto] Szaleńczy pościg ulicami Żywca zakończony zatrzymaniem podejrzanych

0
Policjanci z Żywca przeprowadzili dynamiczną akcję, która zakończyła się zatrzymaniem trzech osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Pościg ulicami miasta był pełen dramatycznych zwrotów akcji,...
Sinsay Zima

Sinsay Zima – weekend pełen atrakcji na lodowiskach w Wiśle i Ustroniu

0
Sinsay Zima to cykl wyjątkowych wydarzeń, które w styczniu i lutym zawitają do malowniczych miejscowości Beskidów i Tatr: Wisły, Ustronia oraz Zakopanego. Spędź z...

Wypadek na stoku w Brennej. Poszkodowany ma 11 złamań – sprawcy poszukuje policja

0
Na stoku SKI DOLINA w Brennej doszło do groźnego wypadku, w wyniku którego narciarz doznał poważnych obrażeń. Sprawca zdarzenia, snowboardzista ubrany w zielono-czarną kurtkę,...

Brak środków na wybieg dla psów w Żywcu – decyzja zależna od budżetu na...

0
Planowany wybieg dla psów w Żywcu, który miał powstać przy ścieżce pieszo-rowerowej, pozostaje w zawieszeniu. Burmistrz Antoni Szlagor poinformował, że brak odpowiednich środków w...

Przemysław Czarnek odwiedzi Żywiec – spotkanie z byłym ministrem edukacji i nauki

0
Mieszkańcy Żywiecczyzny będą mieli okazję do osobistego spotkania z Przemysławem Czarnkiem, byłym ministrem edukacji i nauki. Wydarzenie odbędzie się 4 lutego 2025 roku w...