Zima Stulecia 1978/1979: Rekordowa Pokrywa Śnieżna w Bielsku-Białej

foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Polska ma bogatą historię, jeśli chodzi o ekstremalne warunki pogodowe. Jednym z najbardziej pamiętnych wydarzeń z tego zakresu jest zima 1978/1979, która zapisała się jako jedna z najbardziej mroźnych i śnieżnych w historii kraju. W dzisiejszym artykule przeniesiemy się w czasie o 45 lat wstecz, aby przypomnieć sobie wydarzenia z tamtych lat. 

Wielka Burza Śnieżna: Pamiętne Wydarzenia z Zimy 1978/1979

45 lat temu, w kilkanaście godzin, spadło miejscami prawie 80 cm śniegu, a zaspy sięgały nawet dwóch metrów. Temperatury w całym kraju oscylowały od minus kilkunastu do nawet -30 stopni Celsiusza. To była prawdziwa próba dla mieszkańców w całym kraju. 

Napływ mroźnej masy powietrza z północy rozpoczął się w nocy z 29 na 30 grudnia 1978 roku. To właśnie wtedy opady deszczu zaczęły nasilać się i przechodzić w śnieg. Towarzyszył temu silny wiatr, co powodowało szybkie tworzenie się zasp. Od początku 1979 roku Polska przez kilkunastostopniowy mróz oraz ogromną ilość śniegu była niemal całkowicie sparaliżowana. W wielu województwach ogłoszono stan klęski żywiołowej.

Paraliż transportu spowodował, że w kolejnych dniach zaczęło brakować surowców energetycznych. Węgiel nie mógł na czas dotrzeć do elektrociepłowni, bo z powodu mrozu pękały szyny kolejowe, a zwrotnice zamarzały. Do rozmrażania szlaków kolejowych oraz dróg skierowano wyposażone w ciężki sprzęt wojsko.

Oczywiście, w wielu miastach komunikacja miejska praktycznie nie działała. Jednak zdarzało się, że autobusy jeździły w wykopanymi śniegu tunelami. Trudno było też przedostać się z miasta do miasta, więc wiele osób było zmuszonych koczować na dworcach kolejowych i autobusowych.

Najmroźniejszy Sylwester w historii i rekordowa pokrywa śnieżna w Bielsku-Białej

Sylwester 1978 roku miał się zapisać jako jeden z najmroźniejszych w historii pomiarów. W najcieplejszym momencie dnia w wielu zakątkach kraju temperatura wynosiła co najmniej minus 15 stopni, a na północy nawet minus 20 stopni. To były warunki, jakie rzadko kiedy widywano w Polsce.

Warto dodać, że właśnie tej zimy wystąpił rekordowo wysoki poziom pokrywy śnieżnej. 8 stycznia 1979 roku w Bielsku-Białej, które było jednym z miast najbardziej dotkniętych burzą śnieżną, pokrywa śniegu osiągnęła 87 centymetrów. To był niezapomniany widok dla mieszkańców tego regionu.

foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt