Zielony szlak na Skrzyczne ze Szczyrku – Widokowa trasa na szczyt

Skrzyczne
foto: slawolot.pl

Skrzyczne, górujące na wysokość 1257 m n.p.m., to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, który przyciąga zarówno doświadczonych wędrowców, jak i początkujących turystów. Przez wieki stanowiło wyzwanie dla miłośników górskich wędrówek, a dzisiaj jest dostępne dla wszystkich, którzy pragną poczuć ducha przygody. 

Zielony szlak na Skrzyczne ze Szczyrku - Początek wędrówki

Szlak zielony ze Szczyrku na Skrzyczne ma około 6 km długości, a przewyższenie wynosi ponad 780 metrów. Cała wędrówka zajmuje około 3 godziny, a nachylenie szlaku jest w miarę równomierne, co oznacza, że nie napotkasz tu zbyt wielu trudnych podejść.

Wędrówkę na Skrzyczne zazwyczaj rozpoczynamy w centrum uroczego miasteczka Szczyrk, gdzie skrzyżowanie ulic Beskidzkiej, Myśliwskiej, Górskiej i Leśnej stanowi zarazem punkt przecięcia się różnych szlaków górskich. Możesz tu znaleźć wiele restauracji, przystanki autobusowe oraz dostępne parkingi. Warto rozpocząć swoją przygodę właśnie stąd.

Wyruszając na szlak, wkraczamy na ulicę Leśną, gdzie przekraczamy most nad rzeką Żylicą. Od tego momentu zabudowania znikają, a trasa prowadzi przez zacieniony las, gdzie znajdziesz dwie niewielkie, betonowe płyty, które stanowią swoisty szlak. 

Przygoda Z Becyrkiem - Skrzyżowanie dróg

Na skrzyżowaniu znanym jako “Becyrek” dołączamy do czerwonego szlaku, który prowadzi z Buczkowic. Po kilku setkach metrów wędrówki szlakiem zielono-czerwonym, las ustępuje miejsca przepięknym polanom, które zimą służą jako stoki narciarskie. To miejsce to Kaskada, gdzie czerwony szlak skręca w dół, w kierunku środkowej stacji kolejki linowej. Równocześnie dołącza do nas szlak niebieski, który prowadzi również ze Szczyrku.

Nasza wędrówka na Skrzyczne zbliża się do końca, idąc szlakiem zielono-niebieskim, osiągamy szczyt. To magiczne miejsce pełne niesamowitych widoków i emocji. Od “Kaskady” do szczytu jest około 1500 metrów, ale jeśli masz ochotę na skrócenie trasy, możesz iść w górę wzdłuż stromego stoku narciarskiego. Ten fragment szlaku prowadzi przez gęsty las i oferuje częściowe widoki w stronę Żywca.

Schronisko PTTK na Skrzycznem

Niedaleko szczytu Skrzycznego znajduje się schronisko PTTK, które stanowi doskonałe miejsce na odpoczynek, posiłek i nocleg. Schronisko oferuje ciepłe zakwaterowanie, smaczne posiłki oraz niesamowite widoki na okolicę. Aby podziwiać wszystkie dostępne widoki, koniecznie odwiedź platformę widokową, która oferuje przepiękne perspektywy na północ i wschód, oraz szczyt, z którego roztacza się widok na zachód.

Zakończenie wędrówki, powrót do Szczyrku

Po niezapomnianej wędrówce i podziwianiu zapierających dech widoków na Skrzyczne, możesz wrócić do centrum Szczyrku. Masz dwie opcje: możesz wrócić tą samą trasą, którą przyszedłeś, lub wybrać szlak niebieski. Oba wybory zapewnią ci kolejne piękne widoki na beskidzkie krajobrazy.

Podsumowanie

Skrzyczne to jedno z tych magicznych miejsc, które każdy miłośnik górskich przygód powinien odwiedzić. Jego urok, malownicze szlaki i przepiękne widoki sprawiają, że to doskonałe miejsce na wędrówki i kontakt z naturą. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym wędrowcem, czy dopiero zaczynasz swoją górską przygodę, Skrzyczne z pewnością zostawi w tobie niezapomniane wspomnienia.

Inne Szlaki na Skrzyczne

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Jarmark Św. Wita 2024 w Żywcu

Jarmark Świętego Wita, będący Ogólnopolskim Festiwalem Smaków, to coroczna impreza, która przyciąga miłośników tradycyjnych polskich produktów i rękodzieła z całego

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt