”Zielone wyspy” powstały w Czechowicach – Dziedzicach. Gdzie posadzono nowe drzewa?-WIDEO

nowe drzewa w Czechowicach dziedzicach
foto. Gmina Czechowice-Dziedzice

Wiosną na sześciu gminnych działkach o powierzchni prawie 4 ha posadzono ponad 2tys drzew, w ramach ekologicznego projektu “Z zapałem przeciw zmianom klimatu – zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice”. Inwestycja ta, ma na celu nie tylko zwiększenie zielonych terenów, ale również przeciwdziałanie zmianom klimatu.

W Czechowicach-Dziedzicach posadzono nowe drzewa. Jakie gatunki możemy spotkać?

Projekt “Z zapałem przeciw zmianom klimatu” został uruchomiony w połowie marca 2023 roku, a do końca kwietnia zrealizowano założony cel – posadzenie 2135 drzew, przede wszystkim drzew liściastych, takich jak brzoza, buk, dąb, głóg, grab, jabłoń dzika, jarząb pospolity, jesion wyniosły, klon jawor, klon polny, klon zwyczajny, lipa drobnolistna, olcha czarna, wiąz szypułkowy i wiśnia ptasia.

To nie tylko piękne drzewa, ale również wspaniała inwestycja w środowisko. Las to jeden z najważniejszych “zawodników” w walce z globalnym ociepleniem, ponieważ pochłania dwutlenek węgla, który jest głównym gazem cieplarnianym odpowiedzialnym za zmiany klimatu. Posadzenie takiej ilości drzew przyczyni się do oczyszczenia powietrza, zwiększenia bioróżnorodności i utrzymania równowagi ekosystemów.

Gdzie są rozmieszczone ''Zielone wyspy'' ?

Inwestycja zaowocowała powstaniem tzw. “Zielonych Wysp” – nowych obszarów zalesienia, które są kluczowym elementem projektu. Te “wyspy” drzew rozmieszczone są w rejonie ulic Cmentarnej (w dwóch miejscach), Wierzbowej, Wodnej, Starowiejskiej oraz Świerkowickiej. Dzięki temu mieszkańcy Gminy Czechowice-Dziedzice będą mieli okazję cieszyć się bliskością natury, a jednocześnie przyczynić się do ochrony środowiska.

Dofinansowanie ze "funduszy norweskich"

Projekt został dofinansowany z “funduszy norweskich”, które są częścią Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021. “Fundusze norweskie” to inicjatywa finansowa, która ma na celu wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ochrony środowiska oraz działań na rzecz zmniejszenia różnic społeczno-ekonomicznych w krajach beneficjentów, w tym w Polsce.

Dzięki tym środkom możliwe było zrealizowanie projektu “Z zapałem przeciw zmianom klimatu – zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice”, który stanowi doskonały przykład skutecznego wykorzystania funduszy zewnętrznych na cele ekologiczne i społeczne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt