Zapadł wyrok za znęcanie się nad 8 psami w powiecie żywieckim

foto: OTOZ Animals Inspektorat Bielsko-Biała

23 maja 2024 roku w Sądzie Rejonowym w Żywcu zapadł wyrok w sprawie dwóch mieszkańców Pietrzykowic, którzy zostali uznani za winnych znęcania się nad ośmioma psami. Wyrok ten stał się prawomocny i stanowi istotny krok w ochronie praw zwierząt w Polsce.

Skazani za znęcanie się nad psami

Sąd w Żywcu uznał, że mieszkańcy Pietrzykowic utrzymywali psy w skandalicznych warunkach. Zwierzęta były rażąco zaniedbane, zagłodzone, pozbawione wody, odpowiedniego leczenia oraz obowiązkowych szczepień. Psy nie miały schronienia, co powodowało u nich ogromny ból i cierpienie. W konsekwencji, sąd wymierzył surowe kary:

  1. 15 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności.
  2. Nawiązkę na rzecz OTOZ Animals w wysokości 5000 zł.
  3. Zakaz posiadania wszelkich zwierząt na okres 5 lat, obejmujący także krowy i kury.
  4. Obowiązek pokrycia kosztów sądowych.

Zgłoszenie o zaniedbaniu psów przyszło do OTOZ Animals i jasno wskazywało na brak odpowiedniej opieki, przeganianie, krzyki oraz bicie zwierząt. Na miejscu inspektorzy zastali psy w stanie skrajnego zaniedbania: wystraszone, uciekające i chowające się pod starym samochodem, który służył im za schronienie.

Po potwierdzeniu fatalnych warunków bytowania, inspektorzy OTOZ Animals natychmiast odebrali psy. Zwierzęta były wyłysiałe, z suchą i pękającą skórą, pełne pcheł, co powodowało intensywne drapanie się. Podczas interwencji psy były tak wystraszone, że sikały pod siebie, gdy umieszczano je w transporterach. Po zabezpieczeniu zwierząt, organizacja złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do odpowiednich organów ścigania.

OTOZ Animals podkreśla, że walka o prawa zwierząt jest kluczowa, aby każdy oprawca zrozumiał, że krzywdzenie zwierząt nie będzie tolerowane. Przypominają, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każde zwierzę jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia, a człowiek jest zobowiązany do poszanowania, ochrony i opieki nad nimi.

W kontekście tego wyroku, słowa te nabierają jeszcze większego znaczenia. To przypomnienie, że zwierzęta zasługują na godne traktowanie, a ich krzywdzenie nie pozostanie bez konsekwencji.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt