Zakrycie Wenus przez Księżyc już jutro! Obserwacje na Złotym Groniu i Żywieckim Rynku

Zakrycie Wenus przez księżyc
foto: UM Żywiec

Już w czwartek, 9 listopada, będziemy mieli okazję obserwować fascynujące zjawisko astronomiczne – zakrycie planety Wenus przez Księżyc. 

Zakrycie Wenus przez Księżyc - Wyjątkowe Zjawisko

Zakrycie planety przez Księżyc to rzadkie i niezwykle interesujące zjawisko astronomiczne. W przeciwieństwie do zakrycia gwiazdy przez Księżyc, gdzie nasz naturalny satelita przesuwa się na tle gwiazd i przechodzi dokładnie przed jedną z nich, zakrycie planety jest zdecydowanie rzadszym zjawiskiem.

Wenus, nazywana również “Wieczną Gwiazdą Wieczorną” lub “Wieczną Gwiazdą Poranną”, to najjaśniejsza planeta na niebie. Jej bliskość Ziemi sprawia, że na niebie wydaje się większa i jaśniejsza niż większość innych obiektów astronomicznych. To sprawia, że zakrycie Wenus przez Księżyc jest wyjątkowo widowiskowym zjawiskiem.

Jakie Mamy Możliwości Obserwacji?

W teorii, zakrycie Wenus przez Księżyc można obserwować gołym okiem, ponieważ zarówno Księżyc, jak i Wenus są łatwe do odnalezienia nawet na jasnym niebie. Niemniej jednak, aby uzyskać lepszy i bardziej szczegółowy obraz tego niecodziennego wydarzenia, warto użyć teleskopu lub przynajmniej lornetki. Nawet prosty, amatorski teleskop pozwoli nam zobaczyć oświetloną część Księżyca z kraterami i wyżynami, która powoli będzie zakrywać planetę Wenus.

Dokładny Moment Zakrycia

Zakrycie Wenus przez Księżyc będzie miało miejsce 9 listopada, około godziny 10:54. To będzie niezwykły widok, kiedy najjaśniejsza planeta na niebie zostanie zasłonięta przez naszego naturalnego satelitę. Całe zjawisko potrwa blisko godzinę i 20 minut.

Gdzie Obejrzeć Zakrycie Wenus przez Księżyc?

Jeśli jesteś zainteresowany obserwacją tego fascynującego zjawiska, masz kilka opcji. Oto kilka miejsc, gdzie możesz to zrobić:

1. Złoty Groń Resort & Spa

Dominik Skurzok i grupa “Astrografia amatorska w górach” planują obserwacje tego zjawiska w Złoty Groń Resort & Spa. Z ich całym sprzętem astronomicznym będą chcieli przybliżyć to wyjątkowe wydarzenie. To doskonałe miejsce, aby doświadczyć zakrycia Wenus przez Księżyc w towarzystwie pasjonatów astronomii.

2. Żywiecki Rynek

Zarząd Stowarzyszenia POLARIS – OPP, we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu, organizuje nieodpłatny pokaz teleskopowy zjawiska astronomicznego na żywieckim rynku. To znakomita okazja, aby dowiedzieć się więcej o tym zjawisku i obserwować je w towarzystwie innych entuzjastów astronomii.

Fascynujący Moment Zakrycia i Odkrycia

Najciekawszym momentem tego wydarzenia jest oczywiście sam moment zakrycia oraz odkrycia Wenus przez Księżyc. Czas trwania tej części widowiska to około 50 sekund. To krótka chwila, kiedy tarcza Wenus ukrywa się za Księżycem, a potem znów staje się widoczna. To moment pełen emocji i piękna, który warto uwiecznić na zdjęciach przez teleskop.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt