Co się dzieje z zabytkowym kościołem? Został owinięty folią.

Foto: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Beskidy, region malowniczych krajobrazów i głębokiej duchowości, skrywają wiele wyjątkowych miejsc. Jednym z takich niezwykłych skarbów jest Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Istebnej-Kubalonce. To miejsce, które zachwyca i przyciąga spojrzenia każdego, kto ma przyjemność odwiedzić te tereny.

Perła Beskidów: Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Niezwykła drewniana konstrukcja świątyni stoi przy głównej drodze wojewódzkiej, prowadzącej z Wisły do Istebnej. Choć kościół ten zdobi krajobraz od wielu lat, jego początki sięgają roku 1779, kiedy to powstał z inicjatywy parafii w Przyszowicach, koło Gliwic. Fascynujący jest fakt, że dopiero w późniejszych latach, konkretnie w latach 50. ubiegłego wieku, przeniesiono go na tereny Beskidów.

Wnętrze tego urokliwego kościoła nie tylko przyciąga wiernych, ale również miłośników sztuki sakralnej. Do roku 1967 pełnił on rolę muzeum sztuki sakralnej. Jednak to dopiero w roku 1983, Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego stał się miejscem nowo powstałej parafii, kontynuując tradycję spotkań duchowych i artystycznych.

Fumigacja jako Sposób Ocalenia kocioła w Istebnej

Czasy nie szczędzą jednak wyzwań zabytkom. Drewnojady, wzięły na cel Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Zwalczające drewno, skryte w ukryciach, stopniowo niszczą oryginalne elementy świątyni, które stanowią nie tylko ozdobę, lecz również ważną część jej historii.

Decyzja o ratowaniu tego zabytku była nieunikniona. Właśnie teraz, dzięki kompleksowej procedurze fumigacji, trwa walka z tymi niszczycielskimi szkodnikami. Poprzez wykorzystanie specjalnych substancji chemicznych, ekspertom udało się zainicjować proces ochrony przed nieodwracalnym uszkodzeniem drewnianych elementów kościoła.

Aby skutecznie przeprowadzić proces ochronny, cała świątynia została okryta specjalną folią. To widok niezwykle oryginalny i niecodzienny. Folia stanowi barierę, zabezpieczającą zabytkowe wnętrze przed szkodnikami.

Prace nad tym projektem zostały sfinansowane dzięki wsparciu parafii oraz dotacji w wysokości 75 tysięcy złotych udzielonej przez śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. 

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry