Zabytek z nagrodą za modernizację! | Bielsko-Biała

fot. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB

27 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień w tegorocznej edycji konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI. Piękna zabytkowa kamienica przy ulicy Zamkowej 8 została nagrodzona, a budynek zabytkowego magazynu przy ul. Michała Grażyńskiego wyróżniony w tym prestiżowym konkursie.

Kamienica przy ulicy Zamkowej 8 została nagrodzona

Zabytkowa kamienica przy ulicy Zamkowej 8 zwyciężyła w kategorii obiekty mieszkalno-usługowe. Jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu konkursowego jury, nagroda została przyznana za konsekwentne prace konserwatorsko-budowlane, które doprowadziły do wyremontowania zabytkowej kamienicy u podnóża wzgórza zamkowego.

Budynek znajdujący się przy ulicy Zamkowej 8 – który został wybudowany w 1897 roku dla Karola Mikscha zwanego Allegri w stylistyce historyzmu, w tzw. kostiumie francuskim – stanowi jeden z nielicznych przykładów tego typu architektury w mieście. Rada Miejska Bielska-Białej wsparła finansowo remont obiektu dotacją celową w kwocie 550.000 zł. Dofinansowanie dotyczyło prac polegających na remoncie konserwatorskim elewacji, sieni i klatki schodowej oraz wykonaniu izolacji ścian fundamentowych budynku. Remont poprawił stan techniczny i estetykę reprezentacyjnej kamienicy mieszczańskiej. Był kontynuacją prac renowacyjnych podjętych jeszcze w roku 2021 r., kiedy naprawiono więźbę dachową i wymieniono pokrycie dachu budynku.

Wyróżnienie dla zabytkowego magazynu przy ul. Michała Grażyńskiego

Natomiast budynek zabytkowego magazynu przy ul. Michała Grażyńskiego 53 został wyróżniony nagrodą Ogólnopolskiego Czasopisma Budowlanego Rom-Dom dla inwestora i autora projektu.
Budynek będący wcześniej magazynem firmy włókienniczej, których zagłębiem było kiedyś Bielsko-Biała, został poddany gruntownemu remontowi. Dał mu on drugie życie. Wnętrze zostało zaadaptowane do nowoczesnych standardów i potrzeb użytkowników. Budynek posiada nowe instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i grzewcze, a także system klimatyzacji i wentylacji. Wszystkie pomieszczenia zostały wykończone z wysokiej jakości materiałów i wyposażone w nowoczesny sprzęt i meble. Budynek jest dostępny dla osób niepełnosprawnych i spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Jest przykładem udanego połączenia tradycji i nowoczesności, a także szacunku dla dziedzictwa kulturowego i architektonicznego. Obecnie siedzibę ma w nim sklep komputerowy.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt