Za nami Beskidzki Jarmark Karnawałowy – odkryto bogactwo kultury, sztuki i smaków

foto. Starostwo Powiatowe w Żywcu

W sobotę, 29 stycznia, w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu odbył się Beskidzki Jarmark Karnawałowy, organizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Żywcu. Jarmark dostarczył niezapomnianych przeżyć mieszkańcom i gościom.

Bogactwo artystyczne na scenie w czasie jarmarku

Beskidzki Jarmark Karnawałowy to nie tylko okazja do skosztowania regionalnych przysmaków, ale także prawdziwa uczta dla miłośników kultury ludowej. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury wystąpili artyści, którzy z pasją i oddaniem prezentowali swój dorobek artystyczny. Orkiestra Dęta z Międzybrodzia Bialskiego, Zespół Regionalny “Grojcowianie” z Wieprza, Heligoniści Ogniska Muzycznego Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki Radziechowy – Wieprz, oraz Zespół Pieśni i Tańca “Ziemia Żywiecka” z Żywca zachwycili publiczność swoimi występami. Nie zabrakło także gościnnych artystów, takich jak Zespół Regionalny “Wielkopolanie” z Poznania, którzy dodali wyjątkowego smaczku wydarzeniu.

Beskidzki Jarmark Karnawałowy to nie tylko doskonała okazja do rozrywki, ale także szansa na ocalenie od zapomnienia bożonarodzeniowej, beskidzkiej tradycji. Prezentacje artystyczne dowiodły, że te piękne zwyczaje nadal są żywe na Żywiecczyźnie i zasługują na kultywowanie. Grupy kolędnicze, kapelki i zespoły zachwyciły niepowtarzalną atmosferą i przypomniały, jak ważne jest pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego regionu.

Degustacja smaków regionalnych

Nie tylko muzyka była główną atrakcją jarmarku. Odwiedzający mieli także okazję skosztować regionalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gilowic, Milówki, Soli, Ostrego, Łodygowic i Świnnej. To prawdziwa uczta dla podniebienia, która wzbogaciła całe wydarzenie.

Goście i współpraca między powiatami

W uroczystym otwarciu jarmarku uczestniczyli przedstawiciele Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Starosta Żywiecki Adrian Midor, Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor oraz Mirosław Dziergas – Dyrektor Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Żywcu, który jest pomysłodawcą tego wydarzenia. Wśród gości znaleźli się także Senator RP Andrzej Kalata, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Baczyński, Wicestarosta Żywiecki Stanisław Kucharczyk, radni powiatu żywieckiego, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Żywcu Krzysztof Greń, Wójt Gminy Świnna Henryk Jurasz, Dyrektorzy Gminnych i Miejskich Instytucji Kultury oraz Mieczysław Brasse, Wiceprezes TMZŻ w Żywcu.

Beskidzki Jarmark Karnawałowy gościł także przedstawicieli zaprzyjaźnionego Powiatu Szczycieńskiego, z okazji 20-lecia współpracy między obiema regionami. To doskonała okazja do rozmów o dalszej współpracy, szczególnie w dziedzinie kultury oraz wymiany dzieci i młodzieży.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt