Za nami 55. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody

foto. materiały prasowe

Żywieckie Gody to coroczna uczta dla miłośników tradycji i kultury beskidzkiej. Przeglądy grup kolędniczych, korowody Dziadów Noworocznych i Jukacy, oraz wiele innych wydarzeń, zapełniły kalendarz imprez na Żywiecczyźnie w drugiej połowie stycznia.

Koncerty, taniec, korowody, trzaskanie z bata - podsumowanie tegorocznych Żywieckich Godów

W minioną niedzielę, 28 stycznia, laureaci tegorocznej edycji Żywieckich Godów zakolędowali dla mieszkańców Bielska-Białej. Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz wypełnił się śpiewem, winszowaniami, muzyką, a nawet tańcami. To wszystko za sprawą licznie przybyłych kolędników. Można było zobaczyć m.in. reprezentantów Żywiecczyzny z szopką i gwiazdą czy przedstawicieli Trójwsi Beskidzkiej z połaźniczkami. Pojawili się także Szlachcice, pastuszki z Zawoi oraz Dziady Noworoczne z Suchego koło Milówki, które uosabiają siły natury, witalność, gwarantują pomyślność, urodzaj i dobrobyt w rozpoczynającym się roku. Nie inaczej było podczas pozostałych wydarzeń 55. Żywieckich Godów, które po brzegi wypełniły kalendarz imprez na Żywiecczyźnie w drugiej połowie stycznia.

W ramach 55. Żywieckich Godów odbyły się trzy przeglądy mające na celu kultywowanie tradycyjnych, ludowych obrzędów kolędniczych, dwa barwne korowody Dziadów Noworocznych i Jukacy, kilkadziesiąt prezentacji trzaskania z bata, liczne koncerty kolęd, ciekawe wystawy, pokazy tradycyjnych zwyczajów, degustacje jadła regionalnego i wiele innych.

Podczas Przeglądu grup kolędniczych występujących w izbie w dniach 13-14 stycznia w Żywcu zaprezentowało się niemal 60 grup i uczestników indywidualnych. Jury zwróciło uwagę na wyjątkowo wysoki oraz bardzo wyrównany poziom prezentacji i z radością dostrzegło różnorodność i bogactwo prezentowanego repertuaru. Z kolei w ramach Przeglądu grup obrzędowych występujących w plenerze, 20 stycznia w Milówce zaprezentowało się 20 grup Dziadów Noworocznych i Jukacy, które na równie wysokim poziomie przedstawiły, kultywowaną od pokoleń, unikatową formę obrzędu, kreującego pomyślność i dobrobyt w rozpoczynającym się roku. Jak co roku, przybyłe grupy w żywiołowy i energiczny sposób, przy dźwiękach dzwonków, batów i radosnej muzyki, złożyły wszystkim najlepsze życzenia. Organizatorzy serdecznie gratulują wszystkim nagrodzonym!

Żywieckie Gody 2025 znana jest data kolejnego świętowania

Żywieckie Gody wpisały się na stałe w krajobraz beskidzkiego karnawału. Za ich sprawą, mimo uśpionej przyrody, region tętni życiem i tradycyjnym, góralskim kolędowaniem, które wzmacnia lokalną tożsamość i cieszy wszystkich mieszkańców oraz gości, licznie odwiedzających Beskidy. Już dziś możemy podzielić się radosną nowiną, że kolejna edycja wydarzenia odbędzie się od 11 do 26 stycznia 2025 r.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt