Wystawa “Rzeźba po kutnowsku”

Do 23 września w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej można oglądać wystawę Rzeźba po kutnowsku. To prezentacja prac współczesnych twórców ludowych i nieprofesjonalnych z okolic Kutna, które zostały zgromadzone w kolekcji etnograficznej Muzeum Regionalnego w Kutnie oraz z prywatnej kolekcji Tadeusza Kacalaka.

Wśród zaprezentowanych prac wyróżnić można cztery zasadnicze grupy tematyczne. Pierwsza to wizerunki motywów sakralnych, w której dominują rzeźby Chrystusa, wizerunki Matki Bożej, postaci świętych, Pasje, Piety oraz szopki bożonarodzeniowe. Druga dotyczy przedstawień związanych z obrzędowością, życiem na wsi i pracą na roli. Trzecia to postać Diabła Boruty zaprezentowana w różnych wcieleniach. Czwarta grupa obejmuje tematykę historyczną, ukazując ważne postaci i wydarzenia z dziejów Polski.

Wszystko charakteryzujące się bogatą, przyciągającą wzrok dekoracyjnością i barwnością. Często są to wielopostaciowe kompozycje, rozbudowane piętrowo lub horyzontalnie, z rytmicznie powtarzającymi się elementami. Artyści zaglądają w ten sposób do kurnika, na weselne przyjęcia czy patrzą na chór aniołów.

Początek tworzenia muzealnej kolekcji rzeźb, którą można oglądać w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury, przypada na 1983 rok, tuż po rozstrzygnięciu konkursu Współczesne rękodzieło ludowe i artystyczne regionu łęczyckiego organizowanego przy współpracy Muzeum Regionalnego w Kutnie z Muzeum w Łęczycy oraz Spółdzielnią Pracy Rękodzieło Ludowe z Łodzi. Muzeum Regionalne w Kutnie zakupiło wtedy pierwsze eksponaty.

Dobrze układająca się współpraca pomiędzy Muzeum Regionalnym w Kutnie a rzeźbiarzami doprowadziła do stworzenia jedynego w swoim rodzaju wspólnego dzieła – Szopki Bożonarodzeniowej. Składa się ona z szesnastu pojedynczych drewnianych figur o wysokości siedemdziesięciu centymetrów. Szopka co roku cieszy się dużą oglądalnością wśród mieszkańców Kutna.

Targ kutnowski to kolejny wspólny pomysł Muzeum Regionalnego w Kutnie i kutnowskich twórców. Przedstawia zespół sprzedawców i postaci prezentujących dawne rzemiosło. Nawiązuje również tym samym do targów kutnowskich, które odbywały się na Starym Rynku w Kutnie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Szesnaście figurowych postaci dopełnia obraz Andrzeja Wojtczaka.

Wszystko to można zobaczyć w Bielsku-Białej. Wystawa Rzeźba po kutnowsku w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury jest czynna do 23 września od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp oraz katalog są bezpłatne.

źródło/foto UM Bielsko-Biała

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt