Wystawa rysunków pt. „Jestem drzewem” Lecha Kowalczyka.

Muzeum Miejskie w Żywcu zaprasza na wystawę rysunków wyobrażonych pt. „Jestem drzewem” Lecha Kowalczyka oraz na wernisaż, który odbędzie się 24 września o godzinie 12.00 w oficynach Starego Zamku – siedzibie wystaw czasowych.

Projekt wystawy „Drzewem jestem” w całości powstał w latach 2019 – 2022, składa się na niego ponad 60 wielkoformatowych ołówkowych i ołówkowo-kredkowych rysunków. Realizacja projektu artystycznego, stała się sposobem na uwolnienie się od ciężarów niespodziewanej izolacji jakie narzucił nam czas pandemii i nieprzewidywane rozmowy z ludźmi o ich samotności.

  Prawie wszystkie prace prezentowane na wystawie swój początek miały w realnej rzeczywistości nadwiślańskich łąk i odludnych teras zalewowych. To tamtejsze wierzbowe „matuzalemy” są ich pierwowzorem, które później w przestrzeni pracowni stawać się poczęły metaforycznym „obrazem człowieczym”.

Lech Kowalczyk

Ur. w 1954 r. w Katowicach. Studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując dyplom w 1978 r. z projektowania graficznego pod kierunkiem prof. Tadeusza Grabowskiego oraz z rysunku i malarstwa u prof. Romana Nowotarskiego. Stypendysta Ministerstwa Kultury w 1979 r.

   W swej działalności twórczej maluje obrazy, rysuje, zajmuje się grafiką warsztatową i wydawniczą. Projektuje plakaty, ilustracje książkowe, scenografie, instalacje artystyczne oraz aranżacje wystaw. Zajmuje się design’em przemysłowym i architektonicznym. Wieloletni projektant i wykonawca scenografii, autor druków i wystawy okolicznościowych dla Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Katowicach w latach 1987 – 1999, dla Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Tychach w latach 1986 – 2014, Konkursu Wokalistyki Operowej w Bytomiu w latach 1981 – 1993,  aranżacji wystawienniczych na Targach w Poznaniu, Lipsku i Katowicach.

   Projektuje obiekty małej architektury i architekturę wnętrz. Projektant showroom’u dla fabryk produkujących fotele samochodowe firmy Adient. Jest autorem medali i statuetek rzeźbiarskich, w tym m. in. medal „Honorowy Obywatel Miasta Tychy”, zaprojektował logo i komplet elementów stylu firmowego (branding) dla Browarów Tyskich, MOSIR -u w Zabrzu i Bieruniu, styl firmowy Międzynarodowego Konkursu Gitarowego Silesian Guitar Autumn w Tychach oraz logo i styl firmowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach oraz ponad 90 innych znaków firmowych.

Brał udział w wielu konkursach, w których otrzymywał pierwsze nagrody.

Szukając artystycznych inspiracji wspina się w Tatrach, w górach Włoch, Francji, Szwajcarii, czy na Kaukazie. Ze szkicownikiem w ręku wędrował po Tatrach i Karkonoszach, górach Maroka, peruwiańskich Andach i Himalajach Nepalu. W efekcie tych wędrówek powstawały cykle prac i wystaw malarskich, graficznych i rysunkowych; „Świat wokół mnie”, „ Na krańcach świata”, „Przestrzeń Zamknięta – Przestrzeń Otwarta”, „Na szlaku karawan”, „Szczeliny lodowe”, „ Andyjski Kobierzec”, „Jestem Drzewem”.

źródło: Muzeum Miejskie w Żywcu

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt