Wyciek metanu w Cięcinie – ewakuowano 93 mieszkańców – jest zagrożenie wybuchem

W dniu dzisiejszym w miejscowości Cięcina, w trakcie odwiertów geotermalnych przy ul. Sadowej, doszło do niebezpiecznego wycieku metanu. Sytuacja była na tyle poważna, że konieczna była ewakuacja mieszkańców 19 budynków, aż łącznie 93 osoby znalazły schronienie w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Wójt gminy zapewnił ewakuowanym mieszkańcom dostęp do wody pitnej i toalety. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, strażacy zaleli odwiert wodą i wyznaczyli strefę bezpieczeństwa.

Wyciek metanu podczas odwiertów geotermalnych stanowił realne zagrożenie wybuchem. Metan, będący głównym składnikiem gazu ziemnego, jest substancją wysoce łatwopalną. Wystarczy jedna iskra, aby doszło do zapłonu gazu i wywołania eksplozji. W związku z tym, po przybyciu na miejsce zdarzenia, strażacy natychmiast wyznaczyli strefę bezpieczeństwa, aby ograniczyć ryzyko ewentualnego zapłonu. Jednocześnie zalano odwiert wodą, aby zmniejszyć stężenie metanu i ograniczyć jego dalsze rozprzestrzenianie się. Te działania przyczyniły się do zwiększenia bezpieczeństwa zarówno dla ewakuowanych mieszkańców, jak i dla ratowników pracujących na miejscu.

W związku z poważnym zagrożeniem, jakim był wyciek metanu, podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców znajdujących się w 19 budynkach w pobliżu odwiertów geotermalnych. Łącznie 93 osoby znalazły schronienie w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Ewakuacja była niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa i minimalizacji ryzyka dla ludzi w przypadku ewentualnej eksplozji. Wójt gminy, odpowiedzialny za koordynację działań, zapewnił ewakuowanym mieszkańcom dostęp do wody pitnej i toalety w siedzibie OSP, aby zminimalizować niedogodności związane z tym trudnym incydentem.

Po przeprowadzeniu ewakuacji i ustabilizowaniu sytuacji, aktualne działania są koordynowane przez powiatowego geologa. Dalsze kroki będą podejmowane w oparciu o zalecenia i konsultacje z geologiem, aby ustalić przyczynę wycieku metanu oraz zapobiec podobnym incydentom w przyszłości. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego wszystkie działania ratownicze są podejmowane z pełnym profesjonalizmem i uwzględniając najlepsze praktyki w obszarze zarządzania zagrożeniami geologicznymi

foto: OSP Węgierska Górka

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry