Wybuch w kościele św. Barbary – Wybite szyby, uszkodzony strop i zniszczona zakrystia

foto: slaskie.travel

Około godziny 13:00 we wtorek, 15 sierpnia, mieszkańcy ul. Cyprysowej w Bielsku-Białej byli świadkami wybuchu w drewnianym kościele św. Barbary, usytuowanym w obszarze Mikuszowic Krakowskich. Eksplozja ta spowodowała poważne uszkodzenia wewnątrz historycznego budynku sakralnego.

Natychmiast po incydencie zgłoszonym przez świadka, służby ratunkowe i straż pożarna dotarły na miejsce. Kościół był opuszczony w momencie wybuchu, a służby natychmiastowo odłączyły zasilanie elektryczne budynku, minimalizując tym samym potencjalne ryzyko. 

Po wstępnych oględzinach stwierdzono uszkodzenia na ścianach, stropie oraz wyposażeniu wewnątrz kościoła. Badania prowadzone przez służby techniczne i ekspertów skoncentrowały się na rozerwanej gaśnicy śniegowej znajdującej się na poddaszu, która najprawdopodobniej była przyczyną wybuchu. Jak zapewnił duchowny, gaśnica miała homologację, a ostatni jej przegląd odbył się 9 sierpnia br.

„Uszkodzeniu uległa zakrystia, zniszczona została rozdzielnia prądu. Eksplozja naruszyła szafy w zakrystii. Gaśnica przebiła strop zakrystii, zatrzymując się pod dachem kościoła” – relacjonuje kapłan, zapewniając, że o zdarzeniu niezwłocznie poinformowano odpowiedzialne służby, w tym diecezjalnego konserwatora zabytków.

Strażacy ograniczyli dostęp do kościoła, zabezpieczając wejścia taśmą ostrzegawczą. Z kolei Państwowa Straż Pożarna wydała zakaz użytkowania obiektu do czasu naprawy oraz dopuszczenia przez urząd nadzoru budowlanego. Msze św. i nabożeństwa do czasu ponownego otwarcia kościoła będą celebrowane przy ołtarzu polowym Najświętszego Serca Pana Jezusa obok kościoła.

Historia zabytkowego kościoła św. Barbary

Drewniany kościół w Mikuszowicach Krakowskich, dzielnicy Bielska-Białej, powstał w roku 1690. Jest jedną z ostatnich drewnianych budowli sakralnych w tej części Beskidów. Spadzisty dach w całości pokryty jest gontem.

We wnętrzu znajdują się malowidła Johanna Mentila z 1723 roku, piękne polichromie barokowe oraz obrazy i rzeźby z XVII wieku. Prawdziwym zabytkiem jest pozłacana statua Matki Boskiej z Dzieciątkiem z lat 1420-30.

Największą perełką kościoła św. Barbary jest jego gotycki ołtarz główny, tzw. tryptyk mikuszowicki. Nadal nie wiadomo, jak i kiedy to wybitne, XV-wieczne dzieło trafiło do kościoła. Przed II wojną światową, w 1935 r. ołtarz przebywał w Krakowie jako depozyt Muzeum Narodowego. Po wieloletnich staraniach wierna kopia tryptyku powróciła w 1987 r. do Mikuszowic.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry