Wybory 2023: Lokale wyborcze w Bielsku-Białej i Żywcu – Gdzie i jak zagłosować?

Lokale wyborcze w Bielsku-Białej i Żywcu
foto: iStock

15 października Polacy ruszą do urn, aby wybrać posłów i senatorów na kolejną, czteroletnią kadencję. To ważne wybory, które kształtują przyszłość naszego kraju. Dlatego tak istotne jest, aby każdy obywatel mógł wziąć udział w głosowaniu.

Gdzie mogę zagłosować? Adresy komisji wyborczych

Adres swojej komisji wyborczej, czyli miejsce, w którym zagłosujemy, można sprawdzić bardzo łatwo. Poniżej przedstawiamy listę Lokali wyborczych w Żywcu i Bielsku-Białej.

>>> Lokale wyborcze w Żywcu

>>> Lokale wyborcze w Bielsku-Białej

Dotyczy to jednak osób, które głosują w miejscu, w którym są zameldowane lub tych, którzy zmienili już swój obwód głosowania na zgodny z miejscem stałego zamieszkania.

Kandydaci Do Sejmu I Senatu Z Naszego Regionu.

Znane są pełne listy komitetów wyborczych, które będą uczestniczyć w nadchodzących wyborach parlamentarnych. O nasze głosy w wyborach do sejmu zabiegać będzie osiem partii. Kto będzie kandydować w okręgu nr 27 (powiat żywiecki, bielski, cieszyński i pszczyński)? Z kolei o mandat senatorski powalczy osiem kandydatów (okręg nr 78 i 79).

Zaświadczenie o prawie do głosowania - Dla tych którzy będą głosować poza stałym miejscem zamieszkania.

Wyborcy, którzy planują głosować poza miejscem swojego stałego pobytu czy zameldowania, a także ci, którzy jeszcze nie wiedzą, gdzie oddadzą swój głos, mogą ubiegać się o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. To ważny dokument, który pozwala na wzięcie udziału w wyborach do Sejmu i Senatu RP w dowolnie wybranym przez siebie miejscu w kraju czy za granicą, a nawet na polskim statku morskim.

Zaświadczenie o prawie do głosowania daje ci elastyczność i swobodę wyboru miejsca oddania głosu. Możesz zagłosować tam, gdzie to dla ciebie najwygodniejsze, bez konieczności podróżowania na drugi koniec kraju.

Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Procedura uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania jest stosunkowo prosta. Wniosek o wydanie tego dokumentu można złożyć w określonym terminie, który wynosi od 1 września do 12 października, w dowolnie wybranym urzędzie gminy. Osoby przebywające poza granicami kraju mogą złożyć wniosek u konsula, a osoby będące na polskich statkach morskich – u ich kapitanów.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, zaświadczenia wydawane są od ręki w tym samym miejscu, w którym złożony został wniosek o ich wydanie. To oznacza, że możesz uzyskać to ważne dokument w krótkim czasie, bez konieczności długiego oczekiwania.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt