Już jutro, 1 sierpnia, zgodnie z kilkuletnią tradycją, spotykamy się na żywieckim Rynku, by wspólnie uczcić pamięć o dniu wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to moment niezwykły, pełen refleksji, pamięci o bohaterach i nadziei na lepszą przyszłość dla naszej Ojczyzny.
Historia Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie było jednym z najważniejszych i najbardziej heroicznych momentów w historii Polski. Wybuchło ono 1 sierpnia 1944 roku i trwało przez 63 dni, aż do 2 października tego samego roku. Było to zbrojne wystąpienie przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Była to największa operacja militarna Armii Krajowej.
Swoim maksymalnym zasięgiem objęła część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek. Była to największa bitwa stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi.
Pamięć i Patriotyzm na żywieckim Rynku
Już od wielu lat, 1 sierpnia, mieszkańcy Żywca gromadzą się na żywieckim Rynku, by wspólnie oddać hołd poległym bohaterom Powstania Warszawskiego. Dlatego już jutro o godzinie 17.00 zawyje syrena alarmowa, która przypomni o dramatycznych wydarzeniach z przeszłości. To moment zadumy i skupienia, w którym wszyscy obecni złożą kwiaty i zapalą znicze, oddając hołd tym, którzy oddali życie za wolność i niepodległość naszego kraju.
Mimo że Powstanie Warszawskie zakończyło się tragicznie i nie osiągnęło swego głównego celu, nadal jest źródłem nadziei. Walka za wolność, niepodległość i godne życie jest ciągle aktualna. Powstanie Warszawskie uczy nas, że warto walczyć o to, w co wierzymy, nawet jeśli droga ku temu jest wyboista i trudna.
Źródło: FB Antoni Szlagor / Wikipedia