W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej nastąpiła prawdziwa rewolucja w dziedzinie diagnostyki i leczenia sepsy oraz innych zakażeń. To wszystko dzięki wielkiej darowiźnie o wartości ponad 1,4 mln złotych od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach tej hojnej inwestycji szpital otrzymał nowoczesne urządzenia, które znacząco przyspieszą proces identyfikacji drobnoustrojów wywołujących te groźne schorzenia.
Pierwszym z urządzeń, które trafiło do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, jest spektrometr mas MALDI BIOTYPER SIRIUS IVD. To urządzenie identyfikuje mikroorganizmy poprzez analizę unikatowych białek. Każdy mikroorganizm ma swoje specyficzne białka, które stanowią swoisty “odcisk palca” genetyczny. Te białka są mierzone, a ich widma są porównywane z stale aktualizowaną biblioteką. Na tej podstawie urządzenie precyzyjnie identyfikuje drobnoustroje do poziomu gatunku.
W porównaniu do tradycyjnych metod identyfikacji, które mogą trwać od 5 do 48 godzin, spektrometr mas MALDI BIOTYPER SIRIUS IVD skraca ten okres do zaledwie kilkunastu minut. W przypadku większej ilości próbek wynik jest znany w ciągu zaledwie godziny. Co ważne, urządzenie jest na tyle precyzyjne, że nie wymaga wykonywania dodatkowych testów.
Drugim znaczącym urządzeniem podarowanym przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest aparat umożliwiający oznaczenie MIC (Minimal Inhibitory Concentration) antybiotyku.
MIC to najmniejsze stężenie antybiotyku, które hamuje wzrost drobnoustrojów. Jest to istotne w doborze antybiotyku i terapii zakażeń szczepami bakterii, które są oporne na wiele leków.
Antybiotykooporność to globalny problem medyczny. Bakterie stają się coraz bardziej oporne na tradycyjne leki, co komplikuje leczenie zakażeń. Dlatego oznaczenie MIC-u rzeczywistego jest kluczowe. Pozwala lekarzom dobrać odpowiednie leki, które skutecznie zwalczą oporne bakterie.