WOŚP przekazało nowy sprzęt dla Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

foto. Szpital Pediatryczny Bielsko-Biała

W Medycznym Laboratorium Diagnostycznym Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej zagościła nowoczesna technologia, która zapewniła szybką i precyzyjną identyfikację groźnych drobnoustrojów. To nowy spektrometr masowy MALDI Biotyper Sirius, ofiarowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Czym Jest Spektrometr MALDI Biotyper Sirius?

Spektrometr masowy MALDI Biotyper Sirius to urządzenie medyczne firmy Bruker, które można z powodzeniem nazwać “Mercedesem” w swojej klasie. Jest to zaawansowane narzędzie, umożliwiające błyskawiczne rozpoznanie oraz precyzyjną identyfikację chorobotwórczych gatunków drobnoustrojów. Działa to na zasadzie analizy profilu białkowego mikroorganizmów, co jest nazywane “molekularnym białkowym odciskiem palca”. Wyniki identyfikacji są porównywane z bazą danych, zawierającą wiele wzorców.

Najważniejszą cechą spektrometru MALDI Biotyper Sirius jest szybkość diagnostyki. Wcześniej, w przypadku dodatnich próbek krwi informujących o obecności drobnoustrojów, wynik otrzymywano po około dobie. To oczekiwanie było nie tylko stresujące dla pacjentów, ale w przypadku osób w stanie krytycznym, mogło kosztować życie. Jednak teraz, dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu, wyniki są dostępne w ciągu kilku minut. To rewolucja w medycynie, która ma kluczowe znaczenie w ratowaniu życia pacjentów.

Zastosowanie w Diagnostyce i Leczeniu

Spektrometr MALDI Biotyper Sirius znalazł swoje zastosowanie w diagnozowaniu i leczeniu wielu poważnych przypadków takich jak na przykład:

  • sepsa,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • infekcje dróg oddechowych, moczowych
  • zakażenia skóry

– Urządzenie to będzie służyło wszystkim oddziałom i wszystkim pacjentom naszego szpitala – podkreśla Monika Piwowarska, specjalista mikrobiologii z Medycznego Laboratorium Diagnostycznego Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Koszty i Wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Koszt spektrometru to 1 100 000 złotych, co jest znaczną inwestycją. Jednak dzięki hojności darczyńców i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, środki na jego zakup zostały zebrane podczas 31. Finału WOŚP. Hasło tegorocznego finału brzmiało “Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych”. Co więcej, WOŚP zapewniła 5-letni serwis gwarancyjny dla tego urządzenia, co oznacza, że Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej ma pewność, że spektrometr będzie działać sprawnie przez długi czas.

– Pragnę serdecznie podziękować Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy za ten wspaniały dar, który umożliwi nam jeszcze skuteczniejsze starania o zdrowie i życie małych pacjentów. Otrzymany spektrometr to bardzo cenne poszerzenie naszych diagnostycznych możliwości, a na jego zakup, z uwagi na bardzo wysokie koszty, szpital nie mógłby sobie obecnie pozwolić – mówi Katarzyna Czauderna, Dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt