Wodospad w Sopotni Wielkiej – największy wodospad w Beskidach

wodospad w sopotni wielkiej
foto. slaskie.travel

W sercu malowniczych Beskidów, w miejscowości Sopotnia Wielka, kryje się jedna z najbardziej ciekawszych atrakcji naturalnych powiatu żywieckiego – Wodospad w Sopotni Wielkiej. Ten najwyższy wodospad w Beskidach, mierzący 12 metrów wysokości, nie tylko zachwyca swoim majestatem, ale również stanowi cenny pomnik przyrody, przyciągając miłośników natury z całej Polski.

Wodospad w Sopotni Wielkiej

Wodospad znajduje się w centrum Sopotni Wielkiej, na potoku o tej samej nazwie. Jego źródła, położone na wysokości ponad 1300 m n.p.m., na zboczach Romanki i Lipowskiej-Rysianki, zapewniają nieustanny przepływ wody, tworząc spektakl, który można podziwiać przez cały rok. Otoczenie wodospadu, z jego bujną roślinnością i różnorodnością gatunków fauny, stanowi doskonałe tło dla miłośników przyrody i fotografii.

Wodospad w Sopotni Wielkiej jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale również ważnym punktem edukacyjnym. Ścieżka dydaktyczna, prowadząca w jego okolice, umożliwia poznanie unikatowej flory i fauny regionu. Roślinność wokół wodospadu została przekształcona przez człowieka, jednak nadal można tam znaleźć fragmenty lasów grądowych i ziołorośli z rzadkimi gatunkami roślin. Potok Sopotnia Wielka jest domem dla wielu gatunków ryb, takich jak pstrąg potokowy, a jego brzegi są miejscem obserwacji rzadkich ptaków.

Dla turystów i miłośników aktywnego wypoczynku, Sopotnia Wielka oferuje szereg szlaków turystycznych, które prowadzą do najciekawszych zakątków Beskidu Żywieckiego. Wodospad stanowi punkt wypadowy na szlaki w masywy Pilska, Romanki oraz Rysianki, oferując niezapomniane widoki i wrażenia.

Szlaki z Sopotni Wielkiej:
– Niebieski szlak na Rysiankę
– Czarny szlak na Kotarnice, dalej niebieskim na Romankę i żółtym na Rysiankę
Zielony Szlak Na Pilsko Z Sopotni Wielkiej
– Żółty szlak na Przełęcz Przysłopy dalej czarnym na Uszczawne i zielonym na Halę Miziową

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry