Wigilia w tym roku bez handlu. Rząd wprowadza zmiany.

Zła wiadomość dla tych, którzy świąteczne zakupy odkładają na ostatnią chwilę. W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę, co skłoniło rząd do zaproponowania zakazu handlu w tym szczególnym dniu.

Zakaz handlu w wigilie, zakupy zrobimy 10 grudnia

Decyzja rządu dotycząca zakazu handlu w niedzielę, 24 grudnia 2023 r., jest rezultatem projektu ustawy autorstwa Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Rząd argumentuje, że Wigilia to wyjątkowy czas spotkań rodzinnych i Bożego Narodzenia, dlatego proponuje zakaz handlu w tym dniu.

CZYTAJ TAKŻE:

Aby umożliwić realizację zakupów przed świętami, wprowadzona zostanie tzw. niedziela handlowa 10 grudnia 2023 r. Należy jednak zauważyć, że handel będzie ograniczony do godziny 14:00, podobnie jak w przypadku 24 grudnia 2023 r.

Ustawa obowiązuje od trzech lat

Ustawa wprowadzająca stopniowy zakaz handlu w niedziele została zatwierdzona 1 marca 2018 r. Od 2020 r. nie obowiązuje ona w siedem niedziel w roku, w tym w ostatnich niedzielach stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Wyłączenia obejmują także niedzielę przed Wielkanocą oraz dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano 32 Zakaz handlu nie obowiązuje m.in. cukiernie, lodziarnie, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, sklepy z prasą oraz kawiarnie.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara finansowa w wysokości od 1000 zł do 100 tys. zł. W przypadku uporczywego naruszania przepisów, kara może obejmować ograniczenie wolności.

Źródło: PAP

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt