[WIDEO] Małe bawiące się Rysie przyłapane w Beskidzie Żywieckim.

Rysie w Beskidzie Żywieckim

W Beskidzie Żywieckim foto pułapka zarejestrowała cudowny widok. Młode rysie bawiące się i biegające po skałkach. W tym czasie ich matka przemierza las, by zdobyć dla nich pokarm.

Wygląd i zmysły rysia

Ryś ma długie kończyny, charakterystyczny krótki ogon i niewielką głowę osadzoną na krótkiej szyi. Łapy rysi są szerokie, co ułatwia im stąpanie po śniegu. Podczas chodzenia rysie chowają pazury. Sierść jest bardzo gęsta, miękka i puszysta. Linienie następuje dwukrotnie w ciągu roku – wiosną i jesienią. Ze względu na puszystą sierść zimą rysie wydają się znacznie bardziej potężne niż latem.

Rysie mają doskonały wzrok i słuch. Oczy rysi są bardzo dobrze przystosowane do widzenia przy słabym dostępie światła. Mają zdolność aby dokładnie ocenić odległość od ofiary.  Słuch rysi jest lepiej rozwinięty niż u ludzi, są one zdolne do usłyszenia dźwięków o wyższej niż my częstotliwości, sięgającej 60-70 kHz. 

Co jedzą rysie?

Ryś jest typowym drapieżnikiem, odżywia się niemal wyłącznie upolowanymi przez siebie zwierzętami (sarnami, rzadziej jeleniami), które są najczęściej od niego większe. Zjada najczęściej tylko mięśnie i inne miękkie fragmenty upolowanych większych ofiar, pozostawiają szkielet i skórę. Jego język, dzięki obecności wielu haczykowatych brodawek jest niezmiernie szorstki, co pomaga w dokładnym oczyszczaniu kości z mięsa.

Młode rysie udało się nagrać w styczniu tego roku.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt