[Wideo] Kino Janosik – Historia jednego z najstarszych kin w Polsce, a nawet na Świecie!

Historia sięga 1906 r. kiedy to znany w mieście rzeźnik i szanowany mieszczanin, Antoni Kasztelnik, postanowił zamienić masarnię na kino. 

Kino Janosik działa niemal bez przerwy od ponad 110 lat. Historia tego kina sięga roku 1906, kiedy to Antoni Kasztelnik, z zawodu masarz, zapragnął zrealizować marzenie o teatrze świetlnym. Obiekt wzorowany był na praskim kinie Royal Bioskop a kino wówczas nazywało się “Urania”. Pierwsza projekcja odbyła się tu w roku 1911 – żywczanie oglądali „Narodzenie, życie i mękę Chrystusa” mogąc zajmować miejsca pierwsze (fotele pokryte aksamitem), drugie (fotele składane) albo trzecie (ławki), loże bowiem zarezerwowane były dla rodziny żywieckiego arcyksięcia.

Urania nie była jedyną nazwą, bowiem w 1918 roku kino nazywało się “Edison”. Dopiero od roku 1948/49 Żywieckie kino nosi nazwę “Janosik”.

Poniżej można obejrzeć dokument przedstawiający historię żywieckiego Janosika. O jego dziejach opowiadają m.in. wnuczkowie jego założyciela – Antoniego Kasztelnika, Stanisław Janicki – historyk kina oraz Antoni Szlagor – burmistrz Żywca.

źródło/foto: Kino Janosik / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt