Niedźwiedzie wszystkim kojarzą się z Bieszczadami i Tatrami. Tymczasem Beskid Żywiecki to stała ostoja tego gatunku, miejsce gawrowania i co bardzo istotne – rozrodu. Fotopułapki regularnie rejestrują obecność samic i samców, a nawet młodych niedźwiedzi w różnych miejscach Beskidu Żywieckiego.
Kulejący niedźwiedź brunatny pod Babią Górą
Kilka dni temu Babiogórski Park Narodowy opublikował materiał z fotopułapki na którym widać kulejącego niedźwiedzia brunatnego. Z informacji wynika, że prawdopodobnie to ten sam miś, który widziany był w całkiem innym paśmie górskim. Jeżeli to prawda, to pokonał spory dystans aby dotrzeć w nasze rejony.
„Zarejestrowany przez fotopułapkę BgPN niedźwiedź kuleje na lewą, tylną łapę. Dysfunkcja wygląda na długotrwającą, zapewne utrudnia mu zdobywanie pokarmu, przemieszczanie ale niedźwiedź daje radę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zarejestrowany przez nas osobnik to ten sam niedźwiedź, którego udało się zarejestrować kolegom z Gorczańskiego Parku Narodowego w 2020 roku” – pisze Babiogórski Park Narodowy.
Niedźwiedź Brunatny
Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos), to największy ssak drapieżny Europy. W Polsce zasięg jego występowania ogranicza się wyłącznie do Karpat, jednak w przeszłości zasiedlał on cały Kraj. Niedźwiedzie to samotniki a w grupie możemy spotkać jedynie samice z młodymi. Zimą zapadają w sen zimowy jednak ostatnie ciepłe zimy oraz całoroczny dostęp do pokarmu powoduje, że nie wszystkie niedźwiedzie zimują. Niedźwiedzie są wszystkożerne, aktywnie polują na duże ssaki kopytne ale chętnie zjadają padlinę. Jesienią regularnie odżywiają się owocami, żołędziami i innym pokarmem roślinnym. Okres godowy ma miejsce w kwietniu i maju, młode przychodzą na świat zima a mama opiekuje się nimi przez dwa lata. Niedźwiedzie w Polsce są gatunkiem ściśle chronionym.
foto: Babiogórski Park Narodowy