[Wideo] 28 rocznica wizyty Papieża Jana Pawła II w Beskidach

Dziś obchodzimy 28. rocznicę niezwykłej wizyty papieża Jana Pawła II w Skoczowie, Bielsku-Białej i Żywcu. Wydarzenie to, datowane na 22 maja 1995 roku, na zawsze zapisało się w historii regionu. 

Wizyta Jana Pawła II w Skoczowie

Papież Jan Paweł II rozpoczął swą wizytę od Skoczowa, gdzie spotkał się z miejscową społecznością ewangelicką. W kościele ewangelickim modlił się razem z luteranami, a następnie odprawił Mszę Świętą na wzgórzu Kaplicówka, której uczestniczyło około 300 tysięcy osób.

Mieszkańcy zapamiętali tę mszę przede wszystkim z powodu… błota. Pomimo wysypania ogromnej ilości kamieni, teren wokół Kaplicówki był pełen miękkiej mazi. Właśnie to wydarzenie papież również zapamiętał. Rok po wizycie, zapytał delegację z Kaplicówki w Castel Gandolfo, czy błoto już wyschło.

video: Markus Popow

Wizyta Jana Pawła II w Bielsku-Białej

Następnie Jan Paweł II udał się do Bielska-Białej. Przez trzy miesiące miasto przygotowywało się na tę wizytę. Zbigniew Michniowski, ówczesny prezydent Bielska-Białej, wspominając to wydarzenie, opowiadał, jak setki ludzi pozwoliły na zamknięcie miasta na kilka godzin, aby jak największa liczba mieszkańców miała szansę spotkać się z papieżem, a jednocześnie, po jego odejściu, miasto mogło jak najszybciej wrócić do normalnego funkcjonowania.

Pomimo deszczowego i zimnego poranka, gdy Jan Paweł II dotarł do Bielska-Białej ze Skoczowa, miasto rozświetliło się promieniami słońca. Papież, podróżując w kuloodpornej limuzynie, przybył do siedziby kurii, gdzie spotkał się z bp. Tadeuszem Rakoczym, ordynariuszem najmłodszej wówczas polskiej diecezji, utworzonej w 1992 roku. Ta część wizyty miała charakter prywatny. Następnie Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami władz miejskich, od których otrzymał ozdobną kopię uchwały z 11 kwietnia 1995 roku, nadającą Mu tytuł honorowego obywatela Bielska-Białej, oraz odnaleziony w archiwum protokół z posiedzenia Rady Miasta z roku 1932, podczas którego uczczono pamięć doktora Edmunda Wojtyły, brata papieża.

video: Arti

Wizyta Jana Pawła II w Żywcu

Z Bielska-Białej papież udał się do Żywca, gdzie tysiące mieszkańców zapełniły żywiecki Rynek oraz tereny Osiedla 700-lecia, czekając na przybycie papieża Jana Pawła II. Atmosfera była napełniona radością i wzruszeniem, a ludzie z niecierpliwością wyczekiwali spotkania z Ojcem Świętym. Przed katedrą papież został uroczyście powitany przez władze miejskie, które wręczyły mu akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Żywca. To wyjątkowe wyróżnienie stanowiło wyraz szacunku i uznania dla Jana Pawła II.

Po nawiedzeniu kościoła katedralnego, Papież udał się na żywiecki Rynek, gdzie niezwykle serdecznie został przyjęty przez tłumy wiernych. To niezapomniane spotkanie było momentem, w którym ludzie mogli osobiście doświadczyć bliskości papieża i usłyszeć jego słowa pełne mądrości i nadziei. 

video: Markus Popow

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt
Przewiń do góry