Wernisaż wystawy Zbigniewa Micherdzińskiego – ,,Madonny i Anioły”

Miejskie Centrum Kultury w Żywcu zaprasza na wernisaż malarstwa na szkle Zbigniewa Micherdzińskiego z okazji 50-lecia pracy twórczej, który odbędzie się 11.10.22 o godz. 18;00 w Żywcu ul. Grunwaldzka 13.

Zbigniew Micherdziński od lat pracuje w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej. Urodził się jednak w Żywcu.  Jest pomysłodawcą kilku imprez turystycznych i folklorystycznych, organizatorem kilkudziesięciu konkursów o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, a także wystaw i kiermaszy sztuki ludowej w Polsce, Czechach, Niemczech, na Słowacji i na Węgrzech oraz we Francji. To dzięki niemu powstała popularna swego czasu objazdowa galeria Opłotek, Warsztaty Twórcze w Stryszawie czy Beskidzkie Centrum Zabawkarstwa Ludowego w Bielsku. Jest jednym z założycieli Galerii Sztuki działającej w Regionalnym Ośrodku Kultury, aktywnym instruktorem malowania na szkle i nauczycielem folkloru.
Jest także autorem wielu zdjęć publikowanych w katalogach, informatorach i książkach autorstwa ks. Jana Twardowskiego. Ma na koncie współudział w realizacji filmów „Wędrówki z etnografem” i „Madonny polskie”, a za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury otrzymał nagrodę marszałka województwa śląskiego.
Jako wielki pasjonat ludowej kultury tworzy również sam. Głównie są to obrazy na szkle, których długo nigdzie nie pokazywał. Namówiony przez przyjaciół w roku 2000 po raz pierwszy zaprezentował kilkanaście swoich dzieł w Galerii Sztuki ROK. Od tego czasu uczestniczył w kilku zbiorowych ekspozycjach.
Autor prac nie jest twórcą ludowym, ale jego obrazy są swoistym ukłonem w stronę ludowego malarstwa, tradycyjnych technik. Jak niemal wszyscy twórcy zaczynał od kopiowania dawnych obrazów. Do dziś często wykorzystuje tradycyjne motywy dekoracyjne. Jego prace mają swoisty klimat i są już rozpoznawalne.

Udostępnij na Facebooku:

Share on facebook
Facebook

Reklama

Zobacz również..

Reklama

STRONY

Nasze SOCIAL
Kontakt